Pionier szykuje dla widzów mnóstwo filmowych atrakcji. Wkrótce w programie najstarszego kina w Polsce po raz pierwszy pojawią się prezentacje spektakli z National Theatre w Londynie, będą też pokazy polskiej klasyki filmowej w ramach Krótkiej Historii Polskiego Kina, a w Halloween nie zabraknie filmów grozy. Oprócz tego zaplanowano Festiwal Przedpremier Filmowych, Dzień Kina Polskiego, 9. Ukraina! Festiwal Filmowy, a nieco później także przegląd filmów Wong Kar Waia. Będzie co oglądać!

Krótka Historia Polskiego Kina, w ramach której prezentowane są polskie klasyki filmowe, to wydarzenie przygotowane przez Stowarzyszenie Kin Studyjnych dla kin studyjnych w naszym kraju. Pionier 1907 dołączył do programu pod koniec jego trwania, za nami prezentacja „Rejsu”, a przed widzami możliwość zapoznania się z filmami „Konopielka” (pokaz już 26 października), „Krzyk” i „O-bi O-ba. Koniec cywilizacji”.

24 października w Pionierze przedpremierowy pokaz filmu „Megalopolis” w reżyserii Francisa Forda Coppoli (regularna dystrybucja ruszy dzień później). – To jedno z tych filmowych wydarzeń, które budzą wielkie emocje i zapewne wywołają dużą dyskusję. Coppola pracował nad tym filmem kilka dekad i sam w całości sfinansował swój film – mówi Krzysztof Spór, dyrektor artystyczny Kina Pionier 1907.

W Halloween, czyli ostatniego dnia października, Pionier zaprasza na pokazy aż pięciu filmów. Trzy z nich to nowe produkcje, w tym bardzo lokalne w klimacie „Miasto nocą” w reżyserii Pawła Lewandowskiego, przerażający horror ze Szwecji zatytułowany „Diabelski młyn”, który podbił tegoroczny prestiżowy Octopus Film Festival oraz „Cisza nocna” z ostatnią rolą Macieja Damięckiego. W Halloween w Pionierze nie zabraknie klasyki, a będą to ponadczasowe „Sklepik z horrorami” i „Karnawał dusz”, oba filmy z niedawnej listy Najlepszych Horrorów w Historii Kina, stworzonej przez amerykańskie „Variety”.

W dniach 2–7 listopada zaplanowano wydarzenie specjalne. W ramach Festiwalu Przedpremier Filmowych zaprezentowanych zostanie siedem filmowych propozycji, czekających na swoje oficjalne premiery w Polsce. – W gronie filmów zaproszonych są bardzo uznane produkcje z różnych zakątków świata, kandydaci do Oscarów i festiwalowe wydarzenia, które zachwycały widzów najważniejszych imprez filmowych na świecie, a zostały podpisane przez tak wybitnych twórców, jak m.in. Edward Berger, Ryusuke Hamaguchi, Ladj Ly i Emanuel Parvu – mówi Spór. Swoje przedpremierowe pokazy będą miały „Konklawe” (faworyt Oscarów 2025), „Moje ulubione ciasto” (film z Iranu zakazany w rodzinnym kraju, ale doceniony na Berlinale), „Trzy kilometry do końca świata” (Rumuński kandydat do Oscara), „Kolonia nr 5” (w reżyserii Ladj Ly, twórcy „Nędzników”), mocno prześmiewcze „Veni Vidi Vici” oraz pokazywane na otwarcie Pioniera 1907 znakomite „Zła nie ma” i rewelacyjne „Kneecap. Hip-hopowa rewolucja”.

Na początku listopada, po raz pierwszy w Kinie Pionier 1907, pojawią się retransmisje spektakli z National Theatre w Londynie i będą to głośne „Vanya” i „Prima Facie”. 11 listopada, w dniu Święta Niepodległości, kina studyjne w Polsce organizują Dzień Kina Polskiego. W Pionierze zaprezentowane zostaną m.in. „Dziewczyna z igłą”, „Minghun”, „Imago”, „Simona Kossak” oraz amerykański, ale bardzo związany z naszym krajem, „Prawdziwy ból”.

Kolejne zaplanowane wydarzenia to m.in. Ukraina! 9 Festiwal Filmowy, który ruszy 15 listopada oraz szykowany na grudzień przegląd filmów hongkońskiego reżysera Wong Kar-Waia. 

Szczegóły na www.pionier1907.pl