To pomysł, który padł na scenie podczas XXIII Gali Biznesu. Edward Osina, prezes Przedsiębiorstwa Budowlanego CALBUD zaapelował do przedsiębiorców, aby każdy wyłożył po milionie na budowę nowej siedziby Teatru Współczesnego.
Spis Treści

- Przed wojną kupcy sfinansowali po części Teatr Miejski (nieistniejący Stadttheater Stettin - red.). A ja dzisiaj mówię: 100 firm wpłaca po milionie złotych, żeby dołożyć się do budowy Teatru Współczesnego. My, jako przedsiębiorstwo wykładamy milion złotych - deklaruje Edward Osina. Przedsiębiorca nie chce, aby Teatr Współczesny powstał przy Muzeum Narodowym i ma swój pomysł na jego lokalizację. 

Czy pomysł Edwarda Osiny chwyci? „Milczenie zapadnie”

Prezes CALBUDU o swojej wizji powiedział podczas XXIII Gali Biznesu, która odbyła się 10 stycznia. CALBUD, jako firma, otrzymał Złotą Odznakę Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego, a Edward Osina został uznany za Osobowość XXX-lecia. 

- To trudna rzecz - nie kryje, mówiąc o inicjatywie wyłożenia pieniędzy na teatr. - Trzeba jednak próbować się podzielić i stworzyć coś poprzez tych, którzy tutaj zarabiają na społeczności lokalnej - dodaje. Jakiej reakcji się spodziewa? - Zapadnie milczenie - stwierdza w rozmowie z wSzczecinie.pl, ale jednocześnie przyznaje, że liczy na wsparcie lokalnych władz. - Nie posłuchają Edwarda Osiny, to jest pokoleniowo już niemożliwe. Ale pod patronatem prezydenta Szczecina, pod patronatem marszałka województwa, pod patronatem wojewody to może się udać - uważa. 

Podczas Gali Biznesu prezes CALBUDU wielokrotnie nawiązywał do postaci architekta Wilhelma Meyera-Schwartaua, projektanta muzealnego gmachu. Edward Osina jest zdania, że to dziedzictwo należy kontynuować i również zostawić po sobie coś dla przyszłych pokoleń. - Zależy mi na rozwoju tego miasta, szczególnie na jego architekturze, tym, co powstaje w naszym mieście - mówił na scenie.

Gdzie wybudować Teatr Współczesny

Propozycja Edwarda Osiny to pokłosie słów marszałka Olgierda Geblewicza i pomysłu na Kwartał Kultury, który jeszcze w ubiegłym roku rozgrzał emocje do czerwoności. Według tej koncepcji na tyłach Muzeum Narodowego na Wałach Chrobrego ma powstać nowy budynek, który zająłby Teatr Współczesny. - Przyznam się, że marszałek, mówiąc o Kwartale Kultury, zawistował idealnie, mogę mu tylko pogratulować, bo to uruchomiło całą rzeszę architektów, historyków sztuki i konserwatorów zabytków. Dyskusja dzisiaj jest prowadzona merytorycznie i to mnie cieszy - podkreśla. 

Osina ma swój pomysł na lokalizację Teatru Współczesnego. Trzeba dodać, że przedsiębiorca jest także prezesem Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Narodowego. - Nie możemy wyrazić zgody, my, jako społeczność muzealna, żeby teatr powstał na zapleczu muzeum. Uważam, że dobra lokalizacja to al. Jana Pawła II, vis-à-vis rektoratu Uniwersytetu Szczecińskiego. Co prawda są plany na ten teren, ale to można zmienić - uważa. 

Kwartał Kultury i wielkie kontrowersje

Koncepcja stworzenia Kwartału Kultury wywołała gorącą dyskusję. Miejski konserwator zabytków Michał Dębowski mówił, że przestrzeń Wałów Chrobrego jest już dawno zdefiniowana i zaprojektowana jako „dzieło skończone”. - Wilhelm Meyer zaprojektował ten budynek w odniesieniu do całego zespołu Haken Tarasse. Nie powinniśmy budować jakiejkolwiek konkurencji od strony elewacji tylnej. To powinna być elewacja tła. A architektura teatralna aż się prosi, aby wyróżniała się w mieście, definiowała tę przestrzeń – komentował podczas miejskiej komisji kultury poświęconej temu tematowi.

W listopadzie minionego roku odbyła się też „ARCHIWOLTA”, prowadzona przez Aleksandrę Kopińską-Szykuć, współorganizowana przez portal wSzczecinie.pl. Dyskusja była poświęcona właśnie kwestii budowy Teatru Współczesnego na zapleczu Muzeum Narodowego. Goście zastanawiali się, czy to „gest w stronę Teatru Współczesnego”, czy „rozwiązanie, które szkodzi teatrowi i muzeum”? - Coraz bardziej zaczynam czuć się jak taki dzikus, który czegoś chce. To nie jest dla mnie wygodna sytuacja – komentował dyrektor Teatru Współczesnego w Szczecinie Mirosław Gawęda.

- Powinniśmy z dużą ostrożnością podchodzić do wszelkiego rodzaju zmian, które w tej przestrzeni są wprowadzane – stwierdził wojewódzki konserwator zabytków Tomasz Wolender.

Za inicjatywą powstania Kwartału Kultury pozytywnie wyraziła się większość radnych sejmiku wojewódzkiego z komisji kultury. Temat został również podjęty przez radnych miejskich. Mają być przeprowadzone szczegółowe analizy, które pokażą, czy teatr rzeczywiście jest w stanie pomieścić się na działce za muzeum.