Hasłem tegorocznego Westivalu Sztuki Architektury jest „Miasto – rzecz publiczna” i jak przyznają organizatorzy to pierwsza edycja, która w znaczącej części skupia się na Szczecinie.

Rozwijamy się, każdy następny westival jest dla nas nowym doświadczeniem i chyba nigdy jeszcze nie było tak, by był tak poważny, tak bardzo wypełniony treścią dotyczącą samego Szczecina. – wyjaśnia Marek Orłowski, prezes szczecińskiego oddziału SARP.

Symbol przemian, modernizacja al. Wojska Polskiego

Tegoroczną edycję można podzielić na trzy części. Pierwszą z nich będzie konkurs dla studentów i architektów.

Chcemy, żeby zespoły składały się z doświadczonych architektów i studentów. I chcemy, żeby zespoły te wspólnie się zastanowiły nad tym jak można kształtować szczeciński „waterfront” pomiędzy mostem długim, obecną Trasą Zamkową, a już w niedalekiej przyszłości wybudowanym mostem kłodnym. - mówi architekt miasta, Jarosław Bondar.

Drugim jest plebiscyt na „Obiekt 25-lecia_symbol przemian”, w którym zostaną wybrane budynki wybudowane w okresie 1989 – 2014.

A trzecia część to wszystkie przygotowane atrakcje – w formie wystaw, konferencji naukowych i warsztatów – w tym m.in. międzynarodowe warsztaty architektoniczne z cyklu „wielkie projekty a renesans miast” - podczas których poruszona zostanie kwestia rewitalizacji al. Wojska Polskiego. Podczas publicznej debaty podjęta zostanie próba zdiagnozowania problemów i określenia głównych kierunków działań.

W najbliższej perspektywie do 2020 roku planujemy, aby osią procesów rewitalizacyjnych w mieście była al. Wojska Polskiego. Inicjując ten proces chcemy w trakcie westivalu zająć się wstępną dyskusją na ten temat. – mówi Jarosław Bondar.

„Pomiędzy placem a rondem” i „Centralne peryferie” - to tematy dwóch wycieczek, które zostaną poprowadzone przez przewodnika miejskiego Przemysława Głowę.

Impreza nie tylko architektów

Westival – Sztuka Architektury odbędzie się w dniach 16 – 26 października, a większość wydarzeń zaplanowana jest w nowym budynku filharmonii. Westival jest skierowany do wszystkich mieszkańców, dla których kształt miejskiego otoczenia nie jest obojętny. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Ja chcę bardzo jasno powiedzieć wszystkim mieszkańcom, że to jest impreza dla nich. To nie jest wydarzenie dla architektów, dla fachowców – dla nich też – ale przede wszystkim dla mieszkańców, aby weszli w proces dyskusji o kształcie naszego miasta. – tłumaczy wiceprezydent Krzysztof Soska.

W tegorocznej edycji organizatorzy skupią się przede wszystkim na przestrzeniach wspólnych – na tym jak się kształtowane i jaki mają wpływ na mieszkańców. Podczas 8. edycji uczestnicy postarają sobie odpowiedź na pytanie „Czym jest dla nas miasto i jaką rolę odgrywa w życiu”.

Szczegółowy program w naszym kalendarzu wydarzeń.