Na ten występ szczecińska publiczność czekała ze szczególnym napięciem. Prawie rok po zakończeniu Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, do naszego miasta przyjechał jeden z jego laureatów – austriacki pianista Ingolf Wunder.

Muzyk ten wystąpił 23 września podczas koncertu inaugurującego nowy sezon artystyczny w Filharmonii im. M.Karłowicza.  Warto przypomnieć, że podczas wspomnianego wyżej konkursu Wunder  zdobył drugie miejsce, podobnie jak litewski pianista Lukas Geniušas, który w Szczecinie zagrał w listopadzie ubiegłego roku. Bezsprzecznie jest muzykiem bardzo lubianym przez widzów, bardzo cenionym za swe interpretacje klasyki, potrafiącym wydobyć z instrumentu subtelne  niuanse decydujące o tym, że są to zazwyczaj unikatowe wykonania. Co ciekawe ten dwudziestosześcioletni muzyk pochodzący z Klagenfurtu początkowo kształcił się jako skrzypek i dopiero w wieku 14 lat za namową swego nauczyciela, zdecydował się skoncentrować na grze na fortepianie.

Tego wieczoru usłyszeliśmy  zagrany przez niego wraz z szczecińskimi filharmonikami (którymi dyrygował Mykola Diadura) Koncert fortepianowy e-moll op.11 Fryderyka Chopina  i był to popis umiejętności tego artysty. Oczywiście zaprezentował też dwa dodatkowe utwory  Chopina odpowiadając na bardzo życzliwe, gorące przyjęcie widzów, którzy wypełnili wszystkie miejsca na sali Filharmonii. Po przerwie, kiedy już niestety fortepian zniknął ze sceny usłyszeliśmy II Symfonię e-moll op. 27 Sergiusza Rachmaninowa. Kompozycję wykonała Orkiestra Symfoniczna FS również pod dyrekcją Diadury. Także ta część dała widzom wiele wrażeń wysokiej jakości artystycznej.

Tak interesujący początek sezonu to tylko wstęp do dalszych wydarzeń, które zaplanowano w programie na cały rok. O niektórych z nich powiedział dyrektor Filharmonii – Andrzej Oryl, zapowiadając  wczorajszy wieczór . Wspomniał także, że według badań dotyczących kultury statystyczny Polak przychodzi do filharmonii raz na... sto lat.  Spojrzał przy tym znacząco na salę, na której brakowało wolnych miejsc.