Koncerty prowadzone przez Adama Opatowicza i Artura Andrusa oraz specjalna Biesiada ziemiańska – tymi wydarzeniami Opera na Zamku chce zakończyć świętowanie Roku Jacka Nieżychowskiego, twórcy szczecińskiej operetki.
Spis Treści

Ulubione arie z operetek i piosenki śpiewane przy goleniu

Rok 2024 był Rokiem Jacka Nieżychowskiego. To barwna postać szczecińskiej kultury, twórca szczecińskiej Operetki, z której zrodził się Teatr Muzyczny, a z czasem Opera na Zamku. Był też pomysłodawcą i organizatorem Festiwalu Młodych Talentów w latach 1962-1963, który wprowadził na estradę big-bit i twista.

Na zakończenie świętowania Roku Nieżychowskiego Opera na Zamku zaprasza w weekend na jedyny w swoim rodzaju Koncert Jubileuszowy (w reż. Adama Opatowicza) z okazji przypadających w 2024 roku 100. urodzin tego niezwykłego szczecinianina. Jak zapowiadają organizatorzy, wydarzenie będzie równie barwne i bogate w niespodzianki jak życiorys Jacka Nieżychowskiego. 

– Na scenie usłyszeć będzie można ulubione arie i piosenki jubilata – pamiętane z operetek, od których zaczynał się muzyczny Szczecin – a także te… śpiewane przy goleniu. Usłyszymy też premierowo nowe wersje wielkich operowych przebojów opracowane specjalnie z pamięcią o jubilacie. Nie zabraknie hitów z Festiwalu Młodych Talentów i kabaretowej estrady oraz humoru, z którego Jacek Nieżychowski był tak znany – zdradza Magdalena Jagiełło-Kmieciak, rzeczniczka prasowa Opery na Zamku.

Wśród wykonawców najlepsi soliści, orkiestra i tancerze Opery na Zamku oraz ulubieni szczecińscy aktorzy Teatru Polskiego. Gospodarzem i gościem specjalnym wieczoru będzie Artur Andrus.

To będzie wyjątkowa uczta

Jacek Nieżychowski był nie tylko pierwszym dyrektorem Operetki Szczecińskiej, ale także niekwestionowanym znawcą i koneserem dobrego jedzenia, a sztuka kulinarna należała do jego wielkiej pasji.

– Był z gatunku ludzi, których spotyka się wszędzie tam, gdzie można dobrze i elegancko zjeść. Symbolizował dawne ziemiaństwo czerpiące radość z obcowania z naturą, żyjące rytmem wyznaczanym przez zmieniające się pory roku, czas siewu i zbioru oraz czas beztroskiego biesiadowania. Nieżychowski postanowił sztukę tę przekazać potomnym, a przy okazji ocalić fragment historii własnego rodu. Tak w 1999 r. powstała niezwykła książka kucharska pt. „Kuchnia ziemiańska. Błogosławione cztery pory roku” – przywołuje Jagiełło-Kmieciak.

Publikacja składa się z gawęd wspominających dom rodzinny autora, fotografii familijnych i wiejskich pejzaży. Integralną część albumu stanowią przepisy kulinarne zmieniające się wraz z prezentowanymi na zdjęciach porami roku.

Dlatego obok koncertów na zakończenie obchodów Roku Jacka Nieżychowskiego Opera na Zamku zaprasza na biesiadę do Galerii O., gdzie niegdyś znajdowały się komnaty książęce.

– Menu przygotowano w oparciu o książkę kulinarną Jacka Nieżychowskiego oraz przepisy tradycyjnej kuchni ziemiańskiej. Czas wspólnego biesiadowania umilą artyści Opery na Zamku i Teatru Polskiego – zachęca rzeczniczka prasowa. – Krótki program artystyczny wzbogacą anegdoty oraz pełne humoru wspomnienia o Jacku Nieżychowskim i jego zamiłowaniu do kuchni opowiadane przez rodzinę, znajomych i przyjaciół.

Na koncert „Nieżychowski” Opera na Zamku zaprasza w sobotę 25 stycznia, o godz. 19:00 i w niedzielę, 26 stycznia, o godz. 18:00. Bilety w cenie 40-90 zł. Z kolei „Biesiadę ziemiańską” zaplanowano w sobotę o godz. 21:15, wejście w cenie 200 zł. Jest też możliwość zakupu biletów na sobotni koncert w pakiecie z Biesiadą Ziemiańską. Można je kupić wyłącznie w kasie opery w cenie 250 zł/os.