Po blisko dekadzie do Szczecina powrócił projekt „Tęsknię za Tobą, Żydzie”, inicjatorem którego jest dziennikarz i publicysta Rafał Betlejewski. Dekadę temu napis został umieszczony w okolicach dworca Niebuszewo. W tym roku finał inicjatywy miał miejsce w Parku Kownasa na Niebuszewie. Wcześniej, przez kilka tygodni dziennikarz zachęcał mieszkańców Szczecina do fotografowania się z napisami, które zostały namalowane m.in. na ścianach kamienic. Jak tłumaczy Betlejewski w rozmowie z portalem wSzczecinie.pl, celem akcji jest zachęcenie do zapoznania się z historią Żydów, którzy żyli w Szczecinie przed II Wojną Światową i krótko po niej. Projekt spotkał się z pozytywnym przyjęciem, choć nie brakowało także głosów negatywnych i aktów wandalizmu.
„Nasze spotkanie ma dać ludziom moment na wyznanie serdecznych wspomnień na temat żydowskiej historii miasta”
Sobotnie spotkanie Rafała Betlejewskiego z mieszkańcami Szczecina to podsumowanie akcji „Tęsknię za Tobą, Żydzie”, która odbywała się w naszym mieście przez ostatnich kilka tygodni. Jak mówił Betlejewski, efekty są bardzo pozytywne, a Szczecin jest jednym z miast o najbogatszej historii żydowskiej w Polsce.
– Szczecińska historia Żydów wiąże się z marcem 1968 roku, czyli wygnaniem Żydów w wyniku dziwacznej, nacjonalistyczno-komunistycznej nagonki. Nasze spotkanie ma dać ludziom moment na wyznanie serdecznych wspomnień na temat żydowskiej historii miasta – mówił Betlejewski.
Gościem spotkania – poza radnymi, przedstawicielami gminy żydowskiej i mieszkańcami – był Pan Rubin, jeden z nielicznych Żydów, który wrócił do naszego regionu po 1968 roku. Przez ponad 40 lat mieszkał on w Szwecji.
Jak zaznaczał Rafał Betlejewski, akcja ma na celu sprzeciwianie się antysemityzmowi w Polsce: – Spotykamy się na terenie dawnego cmentarza żydowskiego, ta pamięć jest trochę zagrzebana pod darnią, trawą i drzewami, ale ona wychodzi jak się poskrobie palcami. Ten projekt uwolnił wartościowe wspomnienia. Kim byli Żydzi? Gdzie mieszkali? Chciałbym, by ta pamięć była włączana w narracji o Polsce.
Mieszkańcy dzielili się swoimi refleksjami i wspomnieniami
W spotkaniu uczestniczyło wielu mieszkańców, niektórzy dzielili się swoimi refleksjami i wspomnieniami lub historiami członków swojej rodziny. Nie brakowało także odniesień do bieżącej sytuacji społecznej oraz do antysemityzmu, którego jest dużo, szczególnie w Internecie. Albin Majkowski, wiceprzewodniczący Gminy Żydowskiej Szczecin w ciepłych słowach mówił o inicjatywie Rafała Betlejewskiego: – Każda inicjatywa jest potrzebna, to niesie zrozumienie i chęć poznania drugiego człowieka. Inicjatywa Rafała po dekadzie zawitała ponownie do Szczecina, dekadę temu to była nowość, która była pewnym przełomem i promieniem, a dzisiaj pokazujemy historię, która jest już w innym miejscu.
Czy ostatnie lata przyniosły postęp? – Patrzę pozytywnie. Nasze dzisiejsze spotkanie uznaje za coś pozytywnego – dodał Albin Majkowski.
Powstała inicjatywa wyznaczenia miejsca w Szczecinie, które będzie uhonorowaniem pamięci szczecińskich Żydów. Gdzie i kiedy takie miejsce lub taki mural powstanie jeszcze nie wiadomo. Projekt jest rozpatrywany przez Urząd Miasta.
Komentarze
22