W ostatnich dniach do szczecińskich szkół przyjęto około 350 uczniów z Ukrainy, którzy wraz z najbliższymi uciekli przed wojną. Dodatkowo, w niektórych placówkach działają już oddziały przygotowawcze, w których uczy się łącznie 150 dzieci.
Do Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Szczecin trafiło już około 600 zgłoszeń rodziców z Ukrainy gotowych zapisać dziecko do szkoły lub przedszkola.
Ponad 300 nowych uczniów z Ukrainy
Obecnie w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych, w tym zawodowych, przyjęto już około 350 ukraińskich uczniów. Jednocześnie ciężko określić liczbę wolnych miejsc, którymi dysponują szczecińskie placówki.
– Wszystko jest bardzo zmienne, dzieje się na bieżąco i sporo zależy od decyzji dyrektora danej placówki – tłumaczy Marta Kufel z biura prasowego szczecińskiego magistratu.
Przy przydzielaniu ukraińskich uczniów do ich nowych szkół brana jest pod uwagę m.in. odległość pomiędzy miejscem zamieszkania a daną szkołą oraz możliwość ulokowania rodzeństwa w jednej placówce.
Zastępca prezydenta Szczecina Krzysztof Soska przyznaje, że sytuacja w oświacie jest bardzo dynamiczna, a zgłoszenia ulegają ciągłej zmianie.
– Część obywateli Ukrainy zmienia swoje decyzje dotyczące miejsca pobytu na terenie naszego miasta i kraju. Wraz z dyrektorami szczecińskich szkół i przedszkoli reagujemy w miarę istniejących możliwości – podkreśla Krzysztof Soska.
Działają już oddziały przygotowawcze
W szczecińskich placówkach tworzone są także dodatkowe oddziały przygotowawcze. To klasy, w których umieszczane są dzieci z Ukrainy nie znające języka polskiego. W oddziale można łączyć dwa lub więcej roczników.
Zajęcia prowadzone są z udziałem asystenta międzykulturowego dwujęzycznego, który wspiera polskich nauczycieli w prowadzeniu zajęć edukacyjnych.
– W Szczecinie funkcjonuje sześć oddziałów przygotowawczych, w których uczy się 150 ukraińskich uczniów. Siódmy oddział jest w trakcie tworzenia – dodaje Krzysztof Soska.
Klasy przygotowawcze działają już w czterech szkołach podstawowych. Starsi uczniowie z Ukrainy mogą również uczęszczać do specjalnych klas w dwóch szkołach ponadpodstawowych – XVI Liceum Ogólnokształcącym przy ulicy Dunikowskiego oraz Zachodniopomorskim Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej przy ulicy Hożej.
– W szkole mamy już przygotowany jeden oddział przygotowawczy dla 25 uczniów. Zajęcia wystartowały w poniedziałek. Mamy również jednego ucznia w regularnej klasie, który zna język polski – mówi dyrektor XVI Liceum Ogólnokształcącego Maciej Grenda.
Wsparcie psychologiczne dla uczniów
Uczniom z Ukrainy zapewniana jest również pomoc psychologiczno-pedagogiczna w formie zajęć o charakterze terapeutycznym. Tego typu spotkania prowadzone są w Zespole Szkół nr 8 – w każdą środę prowadzone są zajęcia z pedagogiem szkolnym w tak zwanej grupie wsparcia, dla której opracowano specjalny program. Zajęcia prowadzone będą do odwołania.
Szczeciński Wydział Oświaty szuka także nowych rozwiązań organizacyjnych, jak np. tworzenie oddziałów dla mniejszości ukraińskiej w szkolnictwie ponadpodstawowym.
– Postulowane przez nas rozwiązania wymagają jednak nowych regulacji na poziomie przepisów centralnych – tłumaczy Krzysztof Soska.
Komentarze
0