W ubiegłym roku w Zachodniopomorskiem na pierwszą, umówioną wizytę do trzech poradni: endokrynologicznej, kardiologicznej i ortopedycznej nie przyszło prawie 13 tys. pacjentów. To oznacza, że nie odbyła się co czwarta umówiona wizyta! O rezygnacji poinformowało zaledwie ok. 20% zapisanych pacjentów.

Jak podaje Zachodniopomorski Oddział NFZ, najwięcej, bo ponad 8 tys. osób zrezygnowało z wizyty u ortopedy, prawie 3,5 tys. nie dotarło na umówioną wizytę u kardiologa, a 1,4 tys. do endokrynologa. O swojej rezygnacji poinformowało około 20% pacjentów, a w przypadku wizyt u endokrynologa – zaledwie 15%!

Aby to zmienić, Zachodniopomorski Oddział NFZ od wczoraj wysyła do pacjentów SMS-y, w których z tygodniowym wyprzedzeniem przypomina o umówionym terminie.

– Na początek do tych, którzy czekają na pierwszą wizytę do poradni endokrynologicznej, kardiologicznej i ortopedycznej – mówi Małgorzata Koszur, rzecznik prasowy Zachodniopomorskiego OW NFZ. – Akcja nie dotyczy pacjentów już objętych opieką, którym termin kolejnej wizyty wyznaczył lekarz – zaznacza.

SMS jest krótki, o treści: „NFZ przypomina o wizycie u endokrynologa dnia …. (data). Telefoniczna rezygnacja z wizyty (numer telefonu do poradni specjalistycznej).”

– Wybór poradni endokrynologicznej, kardiologicznej i ortopedycznej do akcji wysyłania SMS-ów nie jest przypadkowy: rejestracja do nich odbywa się na bieżąco w systemie informatycznym dostępnym we wszystkich placówkach – mówi Koszur. – System online uniemożliwia zarejestrowanie się pacjenta do więcej niż jednej poradni tej samej specjalności – zaznacza.

Wpisane przez pracownika medycznego do systemu dane pacjenta mogą być przetwarzane na potrzeby wysyłki SMS-ów do tych osób, które podczas rejestrowania się do lekarza udostępniły swój numer telefonu komórkowego. Wiadomości będą wysyłane przez Zachodniopomorski Oddział NFZ w każdy dzień powszedni, w godz. 9:00-15:00, przypominając o wizycie, która ma się odbyć za tydzień. Autorem aplikacji do systemu wysyłkowego jest pracownik Wydziału Informatyki Oddziału Funduszu w Szczecinie.

W 2018 roku w województwie zachodniopomorskim z pierwszej wizyty w poradni ortopedycznej skorzystało 34,5 tys. pacjentów, w kardiologicznej - prawie 21 tys., a w endokrynologicznej - ponad 4,3 tys. pacjentów.