Za wcześnie jednak na to, aby rodzice uczniów ze szkoły podstawowej przy ulicy Hożej mogli otworzyć szampany. Miasto będzie wnioskować o dofinansowanie termomodernizacji szkoły z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Remont jest potrzebny między innymi z powodu grzyba na ścianach, który codziennie doskwiera uczniom.

O dziurawej podłodze i odpadających kaflach w Szkole Podstawowej nr 42 w Szczecinie napisaliśmy dwa tygodnie temu. W tekście przytoczyliśmy m.in. odpowiedź wiceprezydenta Szczecina Michała Przepiery na interpelację radnej Koalicji Obywatelskiej Zuzanny Jeleniewskiej o tym, że termomodernizacja budynku przy ul. Hożej planowana jest „w kolejnych latach”.

„Będzie realizowana w miarę posiadanych środków oraz z uwzględnieniem priorytetów wynikających ze stanu technicznego placówek oświatowych” – napisał Przepiera. Wówczas nie było mowy o walce o rządowe dofinansowanie. Wszystko zmieniło się po publikacji portalu wSzczecinie.pl.

„Jak to się stało, że nie wiedzieliśmy o tym?”

Miejscy radni Krzysztof Romianowski z Prawa i Sprawiedliwości oraz Przemysław Słowik z Zielonych zgodnie przyznają, że o sytuacji w SP 42 nie mieli pojęcia. Politycy zadają pytanie: Czym w tym czasie zajmowała się dyrekcja placówki?

– Myślę, że to jest temat dla komisji oświaty, a przede wszystkim temat, żeby znaleźć środki i potraktować to priorytetowo. Trzeba jak najszybciej ten budynek doprowadzić do stanu używalności – podkreśla Przemysław Słowik.

– Ja nie wiem, co dyrekcja szkoły robiła przez ten cały czas. Czy aplikowała do urzędu miasta o środki? Czy rozmawiała z dyrektorami wydziałów? To wygląda tak jakby od momentu wybudowania tej szkoły kompletnie nic się tam nie zadziało – komentuje Romianowski, któremu na antenie radia Super FM wtóruje radny Zielonych.

– To jest słuszne pytanie. Jak to się stało, że nie wiedzieliśmy o tym? Znam kilka innych obiektów. Przychodzi mi do głowy szkoła SP1, gdzie wiedzieliśmy, że był problem z salą gimnastyczną od kilku lat. Zabiegaliśmy o to sukcesywnie i teraz jest remontowana – mówią jednym głosem reprezentujący odmienne bieguny radni.

Dyrekcja chowa się „za potrójną gardą”

Dzwoniliśmy do SP 42 w ciągu ostatniego miesiąca trzy razy. Przy pierwszym kontakcie usłyszeliśmy, że dyrektor placówki, Joanna Pieszak, przebywa na terenie szkoły, ale nie może podejść do telefonu. W drugiej rozmowie telefonicznej także odbiliśmy się od drzwi sekretariatu - tym razem ze względu na nieobecność pani dyrektor. Za trzecim razem otrzymaliśmy prośbę o wysłanie e-maila. Drogą elektroniczną zapytaliśmy więc, co szkoła zrobiła w ostatnich latach, aby doprowadzić do termomodernizacji oraz remontu obiektu.

„W wyniku podejmowanych działań dotyczących termomodernizacji budynku A przy ulicy Hożej 25 nasza szkoła została zakwalifikowana do udziału w Programie Priorytetowym „Wymiana źródeł ciepła i poprawa efektywności energetycznej szkół” ogłoszonym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jako Jednostki Wspierającej w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności na podstawie Porozumienia z Ministrem Klimatu i Środowiska. Starania szkoły w tym zakresie zostały pozytywnie zaopiniowane przez Biuro Inwestycji i Remontów Oświatowych. Realizacja projektu pozwoli na poprawę efektywności energetycznej budynku, co przyczyni się do obniżenia kosztów eksploatacji oraz zwiększenia komfortu uczniów i pracowników” – tłumaczy mailowo dyrektor SP42 Joanna Pieszak.

Poprosiliśmy także o możliwość odwiedzenia szkoły i pokazania internautom całości budynku w dogodnym dla placówki terminie. Na to dyrekcja nie chciała przystać.

„Z przykrością muszę poinformować, że nie mogę zgodzić się na wprowadzenie kamer do placówki. Ochrona bezpieczeństwa naszych uczniów, ich komfort psychiczny oraz przestrzeganie Standardów Ochrony Małoletnich są dla mnie absolutnym priorytetem” –odpisała Joanna Pieszak.

Miasto powalczy o pieniądze z Warszawy

Na termomodernizację Szkoła Podstawowa 42 w Szczecinie potrzebuje 6,5 miliona złotych. Środków tych szczecińscy urzędnicy poszukają w programie NFOŚiGW.

– Obecnie trwa wykonanie audytu energetycznego w celu złożenia wniosku do programu “Wymiana źródeł ciepła i poprawa efektywności energetycznej szkół” umożliwiającego wykonanie robót budowlanych tzw. termomodernizacji wraz z izolacjami, wymianą okien i instalacji c.o. i pracami towarzyszącymi. Szacunkowy koszt to 6,5 mln złotych. W projekcie budżetu na 2025 rok założono wykonanie dokumentacji projektowej dotyczącej remontu sali gimnastycznej. Następnie planowany jest remont tej sali – poinformował portal wSzczecinie.pl Piotr Zieliński, rzecznik prasowy miasta ds. inwestycji.

Tak więc to nie koniec prac, jakie czekają SP 42. O tym także informowaliśmy we wrześniowym artykule.

– W ramach posiadanych środków placówki są w ciągłym procesie poprawy stanu technicznego. Dla niniejszej placówki, w tym roku opracowano dokumentację techniczną remontu dachu a w zeszłym miesiącu – wrześniu 2024 roku została zakończona modernizacja dachu w SP 42 przy ul. Hożej 3. Kontrole okresowe obiektów oświatowych leżą już w gestii użytkownika, tj. dyrekcji szkoły. Z przedstawionych zdjęć wynika częściowo brak bieżącej konserwacji i drobnych napraw. Chodzi o brak kilku płytek, dokręcenie gniazda i włącznika, doklejenie pasma wykładziny czy miejscowe szpachlowanie dziur i pomalowanie fragmentu ściany – informuje Zieliński.

Wnioski o dofinansowanie na wspomnianą termomodernizację będzie można składać od 14 października do 31 grudnia 2024 roku – czytamy na portalu www.gov.pl.