Nie są jeszcze znane konkretne nazwiska, ale przewodnikami po atrakcjach aquaparku i edukatorium mają być „znani wszystkim” influencerzy i gwiazdy Internetu, mające zasięgi sięgające kilkuset tysięcy obserwatorów. O szczegółach mówił podczas ostatniego programu „Studio wSzczecinie.pl” Prezes Fabryki Wody Konrad Stepień.


Youtuberzy i influencerzy przyciągną młodzież?

W ostatnim wydaniu programu „Studio wSzczecinie.pl” zajrzeliśmy za kulisy Fabryki Wody, któa powstaje w miejscu dawnej Gontyki u zbiegu ulic Sczanieckiej i 1 Maja. Jej główną częścią będą połączone wspólną strefą wejściową budynki aquaparku i edukatorium. Łączna powierzchnia użytkowa całego kompleksu to blisko 17 tys. m2. Aktualnie prace wykonane są w 85%. Można spodziewać się, że otwarcie nowoczesnego parku wodnego będzie mieć miejsce w okolicach wakacji 2023. Dumą Fabryki Wody mają być gigantyczne saunarium oraz edukatorium. Miasto stara się, by edukacja w tym miejscu była zachęcająca dla uczniów. Stąd dość oryginalny pomysł na wprowadzenie wirtualnych przewodników.

– Masa eksperymentów, masa ciekawostek i masa nowoczesnych technologii. Będzie to pierwsze centrum edukacyjne w Polsce, gdzie przewodnicy będą wirtualni i będą to znani youtuberzy. Będą to osoby promujące treści popularnonaukowe w swoich kanałach. To będzie sposób na zainteresowanie najmłodszych. To będą znane nazwiska. Pomysł wziął się stąd, że chcieliśmy wyjść poza sztampowe ramy działania centrum nauki. Młodzież korzysta z portali społecznościowych i postanowiliśmy wykorzystać to zainteresowanie u siebie. To będzie ciekawe, ale też bardzo nowatorskie – tłumaczy Konrad Stępień, prezes zarządu spółki Fabryka Wody. – To bardzo znane nazwiska, ale ogłosimy je trochę później. Będziemy dawkować to napięcie, żeby wzbudzać coraz większe zainteresowanie naszym obiektem i jego otwarciem – dodaje.

„Wielka cząsteczka” i „wir wiedzy” – edukatorium ma ambicje przyciągać młodzież z całej Polski

Edukatorium Fabryki Wody ma być obiektem, który będzie przyciągać nie tylko młodzież i wycieczki szkolne ze Szczecina i regionu, ale i z całej Polski. Jak przekonuje prezes Konrad Stępień, żaden aquapark w Polsce nie ma takiej strefy.

– Posiadamy największy na świecie model cząsteczki wody. To kula o rozpiętości prawie 40 metrów i wadze 115 ton. W środku znajduje się sala konferencyjna na 49 osób. Będą tam organizowane eventy i spotkania. Będzie ona także wynajmowana komercyjnie. Jest to jedyna sala konferencyjna wisząca nad naszymi głowami – mówi Stępień. – Sala główna będzie nazwana „wirem wiedzy”. Będziemy zdobywać tutaj wiedzę z różnych dziedzin nauki, a częścią wspólną będzie woda. Będziemy zaczynać od kosmosu, a potem spiralą wiedzy kierować będziemy się w dół – dodaje.

Co więcej, nawet winda ma być stylizowana na rakietę kosmiczną, która będzie kierować uczestników szkoleń i warsztatów edukacyjnych na najwyższe kondygnacje obiektu. Jak deklaruje prezes Fabryki Wody, wszystkie atrakcje otwarte zostaną jednocześnie. Mowa zarówno o parku wodnym, saunarium, jak i strefie edukacyjnej. Planowane otwarcie to lato 2023. Wartość inwestycji to niespełna 350 milionów złotych.

W części rekreacyjnej aquaparku zaplanowano m.in. 17 basenów wewnętrznych i zewnętrzną strefę letnią, 11 zjeżdżalni o łącznej długości pół kilometra oraz 16 saun. W budynku edukatorium znajdą się wystawy poświęcone wodzie, jej znaczeniu, roli, występowaniu i wpływie na nasze życie oraz cywilizację.

Projekt Fabryki Wody wykonało biuro projektowe DreamWorlds by TKHolding, a wykonawcą jest konsorcjum firm w składzie: ALSTAL Grupa Budowlana sp. z o.o. sp.k. i ALSTAL Real Estate sp. z o.o.