Cztery oddziały szpitala wojewódzkiego w Szczecinie będą funkcjonować w ograniczonym trybie. Bezpośrednią przyczyną takiego działania jest zamknięcie Izby Przyjęć 109. Szpitala Wojskowego w Szczecinie, w której zaplanowano remont (ma potrwać około sześciu tygodni). Wiadomo jednak, że szpital wojewódzki na ograniczenia zdecydował się z powodu braków kadrowych, szczególnie wśród pielęgniarek. Z informacji portalu wSzczecinie.pl wynika, że niemożliwe byłoby zapewnienie obsady pielęgniarskiej zarówno na oddziałach, jak i jednoczesne obsłużenie wzmożonego ruchu na szpitalnym oddziale ratunkowym.

O tymczasowym zamknięciu izby przyjęć w szpitalu wojskowym władze szpitala wojewódzkiego dowiedziały się z mediów

Izba przyjęć w szpitalu wojskowym przy ul. Piotra Skargi została wyłączona z użytkowania 1 lipca br. Z zakulisowych doniesień wynika, że sytuacja jest poważna, a komunikacja między placówkami medycznymi nie była wystarczająca. Szpital wojewódzki, którego szpitalny oddział ratunkowy przy ul. Arkońskiej (drugi zlokalizowany jest w Zdunowie) położony jest najbliżej szpitala wojskowego, nie wiedział, że izba przyjęć przy ul. Piotra Skargi na czas wakacji zostanie zamknięta. Co więcej, w komunikacie szpitala wojskowego, którego SOR przyjmuje miesięcznie kilkuset pacjentów, napisano, że „pacjenci, którzy wymagają pilnej pomocy medycznej, powinni kierować się do innych izb przyjęć czy szpitalnych oddziałów ratunkowych w pozostałych szczecińskich szpitalach”.

– W związku z powyższym dyrekcja SPWSZ zmuszona jest do pilnego ograniczenia liczby łóżek w części oddziałów i oddelegowania pozyskanego w ten sposób personelu do wzmocnienia zespołów szpitalnych oddziałów ratunkowych i oddziałów ściśle z SOR-ami współpracujących. To jedyny sposób, by ad hoc zabezpieczyć dodatkowe osoby zgłaszające się do szpitala w trybie nagłym, przewożone przez zespoły ratownictwa medycznego i transportowane śmigłowcami LPR – mówi Tomasz Owsik-Kozłowski, rzecznik szpitala wojewódzkiego w Szczecinie.

Wzmocnienie SOR-ów tego lata jest szczególnie ważne m.in. w związku z organizacją wielu imprez plenerowych w Szczecinie i regionie, w tym sierpniowego finału regat The Tall Ships Races 2024.

Cztery oddziały funkcjonować będą w ograniczonym trybie. Kadra zasili SOR

Ograniczona zostanie liczba łóżek na oddziałach neurologii (jedno piętro zamiast dwóch), zakaźnym (jedno piętro zamiast dwóch), dermatologii przy ul. Arkońskiej oraz na oddziale internistycznym w Zdunowie. Ta ostatnia decyzja budzi największe zaskoczenie, a nasi rozmówcy anonimowo przekonują, że nie będzie miało to żadnego przełożenia na poprawę sytuacji na SOR-ze przy ul. Arkońskiej.

Jak dowiedział się portal wSzczecinie.pl, konieczność ograniczenia pracy kilku oddziałów szpitala wojewódzkiego wynika przede wszystkim z drastycznych braków kadry pielęgniarskiej w placówce. Co więcej, lekarze i pielęgniarki z ograniczonych oddziałów nie są zachwyceni wprowadzanymi w tak szybkim tempie zmianami.

– O decyzji dyrekcji poinformowano już wojewodę zachodniopomorskiego oraz Zachodniopomorski Oddział NFZ. O tym, że SPWSZ nie będzie w stanie w pełni zabezpieczyć rosnącej liczby zgłaszających się i transportowanych pacjentów dyrekcja szpitala poinformowała wojewodę 28 czerwca, prosząc jednocześnie o „bardzo pilne spotkanie”. Po unormowaniu sytuacji, a więc po ponownym otwarciu izby przyjęć w 109. Szpitalu Wojskowym, liczba miejsc we wspomnianych oddziałach SPWSZ wróci do stanu wyjściowego – informuje Tomasz Owsik-Kozłowski.

Spotkanie przedstawicieli szpitala z wojewodą odbędzie się 8 lipca. Wysłaliśmy do Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego pytania w tej sprawie. Do tematu będziemy wracać.