Sytuacja jest wyjątkowa, bo od lat nie dochodziło do takich sytuacji, że na dwa tygodnie zawieszono zajęcia w szkołach i placówkach edukacyjnych oraz odwołano spektakle, wystawy, a nawet projekcje kinowe. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej prezydent Szczecina Piotr Krzystek zabrał głos w sprawie szerokiego frontu, którego zadaniem jest zapobieganie koronawirusowi. Przypomnijmy, w Szczecinie póki co zdiagnozowano dwie osoby zakażone. To małżeństwo ze Stargardu, które wróciło z wycieczki z Włoch. Stan kobiety jest ciężki.
Cztery strefy zainteresowania magistratu. Instytucje w pogotowiu
Prezydent Krzystek zapewnił o dobrej współpracy z wojewodą Tomaszem Hincem oraz służbami sanitarnymi.
– Skupiamy się na strefach oświaty, pomocy społecznej, komunalnej i obsługi interesantów w Urzędzie Miasta. To są rzeczy, za które od początku do końca odpowiadamy. Zespół zarządzania kryzysowego działa od dwóch tygodni, wiedzieliśmy, że wirus trafi Szczecina i pracowaliśmy od dłuższego czasu. Wydawane były zalecenia odnośnie domów pomocy społecznej czy szczecińskiej oświaty. Odbyło się spotkanie prezydentów miast z premierem Morawieckim. Została podjęta decyzja o zamknięciu placówek oświatowych. Od jutra nie prowadzimy zajęć dydaktycznych, przez dwa dni prowadzone będą zajęcia opiekuńcze – mówił Piotr Krzystek, prezydent Szczecina. – Zachęcamy, by kto może, zabezpieczył opiekę nad dziećmi. Chcemy, by młodzi ludzie nie spotykali się w galeriach handlowych. Istotą tej przerwy nie są ferie czy odpoczynek, a zagrożenie koronawirusem, który przenosi się w dużych skupiskach ludzi. Rodzice powinni tak zorganizować czas, żebyśmy mieli jak najmniej młodzieży na ulicach – mówił dalej Piotr Krzystek.
Szkoły pozostaną zamknięte do 25 marca, ale jak zapewnił prezydent, sytuacja jest dynamiczna i wiele może się jeszcze zmienić. Szczecin planuje przerwę w nauczaniu na trzy tygodnie.
Komunikacja miejska pozostaje bez zmian
Wydarzenia w instytucjach kultury również zostały odwołane. Mowa zarówno o inicjatywach Żeglugi Szczecińskiej, Filharmonii, jak i innych instytucji prowadzonych przez miasto.
– Będziemy zmieniali formułę naszych inicjatyw, by nie generowały one jakiegokolwiek zagrożenia. Jeżeli chodzi o pomoc społeczną, to podjęto pewne kroki. Troska o dobro naszych seniorów jest najważniejsza, zabezpieczamy wszelkie procedury, mowa o dostarczaniu jedzenia czy usługi opiekuńcze – mówił prezydent Krzystek, zapewniając, że nikt potrzebujący nie zostanie bez opieki i wsparcia.
Dzieci i młodzież znajdujące się w tzw. „opiece instytucjonalnej” również zostaną objęte opieką.
Komunikacja miejska pozostaje bez zmian. Wprowadzono specjalne procedury dezynfekcyjne, które są przeprowadzane codziennie. – Jedyna zmiana to wycofanie możliwości sprzedaży biletów przez kierowców. To zabezpieczenie kierowców, ograniczenie kontaktów z pasażerami. Zachęcamy do korzystania z aplikacji – mówił Krzystek.
Część pracowników Urzędu Miasta będzie pracować zdalnie
Prezydent Piotr Krzystek powiedział, że ograniczona zostanie aktywność miasta w sferach, które nie są niezbędne do życia. Zamknięte zostały szczecińskie baseny oraz Arkonka. Nieczynna jest też część ekoportów. Wprowadzono także ograniczenie w działaniu schroniska dla zwierząt, wizyty będą możliwe po wcześniejszym umówieniu się telefonicznym.
– Pracownicy zostali wyposażeni w środki dezynfekujące. Wprowadziliśmy też możliwość pracy zdalnej, jest wydanych siedem takich zgód przez sekretarza miasta, będzie jeszcze większa taka grupa. Pracownicy będą logować się do systemu i wykonywać pracę z domu. Kto będzie mógł, ten będzie pracował w domu – mówił Piotr Krzystek.
Prezydent powiedział także, że Zespół ds. Zarządzania Kryzysowego spotykał się będzie codziennie. – Zagrożenia w takiej formule jeszcze nie mieliśmy – zaznaczył prezydent.
Wszystkie bieżące informacje na temat koronawirusa i zmian w Szczecinie wynikających z zagrożenia epidemiologicznego będą na bieżąco aktualizowane na naszym portalu.
Komentarze
16