NAVDEC – system wspomagania decyzji nawigacyjnych na statku, stworzony przez zespół naukowców Akademii Morskiej w Szczecinie znalazł się w finale ogólnopolskiego konkursu „Polski Wynalazek”. Nagrodą jest 50 000 złotych.

Konkurs organizowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Telewizję Polską promuje innowacyjność i wynalazczość Polaków. W tym roku odbywa się jego druga edycja. Celem jest pokazanie różnorodności rozwiązań tworzonych przez kreatywnych i zdolnych naukowców. Zgłoszonych zostało ponad 100 projektów, z których Kapituła Konkursu wybrała siedem do zaprezentowania podczas gali finałowej - 7 kwietnia 2014 roku – wśród nich znalazł się system NAVDEC.

Startować mógł każdy, kto ma w swoim dorobku interesujący projekt. O nagrodę główną mają szansę powalczyć zarówno „duże” wynalazki, które powstały w laboratorium pod okiem zespołu badaczy, jak i „małe” - stworzone przez osoby prywatne, np. w ich przydomowym garażu. Liczy się przede wszystkim to, by projekty były użyteczne i miały potencjał ekonomiczny. Każdy innowacyjny wynalazek dzięki pomysłowości jego twórcy może stać się polskim produktem eksportowym i wizytówką naszego kraju na świecie. Zwiastuny TVP.

Wnioskodawcy musieli przedstawić swój zespół badawczy i wynalazek – m.in. w formie dokumentacji fotograficznej oraz 1-minutowego materiału filmowego. Uroczysta gala finałowa transmitowana będzie na antenie TVP1 7 kwietnia (najbliższy poniedziałek), o godz. 20.20 - wybrani wynalazcy zaprezentują swoje nowatorskie pomysły przed Kapitułą Konkursu, ale ostateczną decyzję o przyznaniu tytułu „Polski Wynalazek 2014” podejmą widzowie w sms-owym głosowaniu.

NAVDEC to nawigacyjny system wspomagania decyzji na statku morskim (stosowany może być jednak również na mniejszych jednostkach) - innowacja na skalę światową, opracowana przez pracowników Wydziału Nawigacyjnego szczecińskiej Akademii Morskiej. To pierwsze na świecie narzędzie nawigacyjne realizujące, obok funkcji informacyjnych, zadania typowe dla systemów wspomagania podejmowania decyzji - NAVDEC nie tylko dokonuje analizy i oceny sytuacji na morzu, ale także proponuje nawigatorowi możliwe i zgodne z obowiązującymi przepisami rozwiązania sytuacji kolizyjnych.

NAVDEC to produkt, który znajdzie szerokie zastosowanie na jednostkach pływających i w ośrodkach lądowych, zarówno jako samodzielny system, jak i moduł istniejących systemów nawigacyjnych.

Oddanie w ręce nawigatorów takiego narzędzia istotnie przyczyni się do wzrostu poziomu bezpieczeństwa żeglugi i obniżeniu ryzyka wypadków morskich. Korzyści płynące z zastosowania systemu dotyczą m.in.:

- kwestii społecznych związanych z utratą zdrowia i życia członków załóg i pasażerów na statkach morskich,

- ekonomii i korzyści materialnych związanych z ograniczeniem strat ładunków, uszkodzeń i zatonięć statków,

- ochrony środowiska i zapobiegania katastrofom ekologicznym, będącym skutkiem kolizji statków przewożących ładunki niebezpieczne.

W październiku 2013 r. zespół naukowców: dr hab. inż. Zbigniew Pietrzykowski (kierownik zespołu), dr inż. kpt. ż.w. Piotr Wołejsza, dr Piotr Borkowski, mgr inż. Jarosław Chomski, dr inż. Marcin Mąka, dr inż. of. wacht. Witold Kazimierski, mgr inż. kpt. ż.w. Mirosław Wielgosz i mgr inż. kpt. ż.w. Tomasz Szewczuk założyli z Polską Fundacją Przedsiębiorczości spółkę Sup4Nav celem wdrożenia innowacyjnego systemu do produkcji.