- Jest dla nas bardzo ważna. W wielkim skrócie oznacza po prostu „przyjaźń” - mówi Irina Lechowicz, prezeska fundacji YOUkraine.

Najnowsza szczecińska mozaika to efekt kwietniowych warsztatów organizowanych przez Stowarzyszenie Oswajanie Miasta, w których udział wzięli mieszkańcy pod okiem Tomasza Midzio. Za projekt odpowiada Ada Krawczak – absolwentka Akademii Sztuki w Szczecinie.

- Musiała trochę dojrzeć i znaleźć swoje miejsce. To zwieńczenie projektu, który prowadzimy od zeszłego roku. Symbolizuje nasze nowe, polsko-ukraińskie sąsiedztwo. W Szczecinie mieszkamy teraz wszyscy i dobrze powiedzieć sobie „cześć, dzień dobry” - mówi Paulina Stok-Stocka ze Stowarzyszenia Oswajanie Miasta.

Kolorową kompozycję znajdziemy na ścianie w pobliżu wielokulturowego przedszkola „Maleńka Kraina”. Placówka prowadzona przez Fundację YOUkraine odgrywa ważną rolę w integracji dzieci z różnych kultur – kładzie nacisk na współprace z lokalną społecznością, organizuje inicjatywy o charakterze społecznym i edukacyjnym.

— Ta mozaika jest dla nas bardzo ważna. W wielkim skrócie oznacza po prostu „przyjaźń”. Nieważne skąd przyjechaliśmy. Ważne, że jesteśmy tutaj razem i razem będziemy żyć - mówi Irina Lechowicz, prezeska Fundacji YOUkraine. - Już trzeci rok prowadzimy niepubliczne przedszkole, w którym codziennie setka dzieci uczy się języka polskiego i bierze udział w procesie integracji. Jesteśmy na parterze budynku wielorodzinnego, więc to sąsiedztwo odkrywa bardzo dużą rolę. Z dnia na dzień te relacje się zacieśniają i ta mozaika jest idealnym tego podsumowaniem.

- Nie wyobrażaliśmy sobie lepszego miejsca dla tej mozaiki, jak przy Przedszkolu „Maleńka Kraina” - dodaje Marcin Chruśliński z Oswajania Miasta. - Naszemu stowarzyszeniu jest blisko do sąsiedztwa bez żadnego pryzmatu narodowościowego. Wszyscy jesteśmy mieszkańcami Szczecina, który przecież został ukształtowany przez wiele kultur i narodowości. Wszyscy jesteśmy przyjezdni. Jak nie my, to nasi rodzice lub dziadkowie.