wystawy wernisaże

Wystawa „Wyobraź sobie” / 40-lecie twórczości Jarosława Eysymonta

fot. materiały prasowe

Zobacz na mapie
Gdzie?
Kiedy?
Środa, 03.08.2022
O której godzinie?
19:00
Do kiedy?
Czwartek, 15.09.2022
Do której godziny?
23:55
Za ile?
darmowe
Opis wydarzenia
Fascynujący, malarski świat Jarosława Eysymonta zaprezentuje wystawa „Wyobraź sobie” przygotowana przez Open Gallery Moniki Krupowicz z okazji 40-lecia twórczości artysty. Towarzyszyć jej będzie ekspozycja „Kamienica w lesie” prezentująca zdjęcia szczecińskich kamienic autorstwa Moniki Szymanik.

 

W tym roku uznany szczeciński artysta-malarz Jarosław Eysymont obchodzi jubileusz 40-lecia pracy twórczej. Działalność artystyczną rozpoczął w 1982 roku w Szczecinie, a przez kolejne 4 dekady jego ceniona przez krytyków i odbiorców sztuki twórczość stała się trwałym elementem polskiego malarstwa współczesnego.

 

W swoim figuratywnym, nostalgicznym i niepozbawionym ironii malarstwie Jarosław Eysymont często zanurza się w miejską architekturę Szczecina. – Obrazy Jarosława Eysymonta są malarską opowieścią o miejskiej codzienności pośród liszajów trudnej historii, portretem krajobrazu zapomnianego i zdegradowanego, pełnego dwudziestowiecznych blizn wnętrza transgranicznej dzisiaj metropolii, gdzie epoka grynderska miesza się z erą niewinnych czarodziejów. Stanowią one rodzaj osobistego, malarskiego potwierdzenia współczesnej, nieoczywistej szczecińskiej tożsamości, która jawi się jako ciekawy, wielopłaszczyznowy zespół różnych wartości kulturowych – wskazuje Dariusz Kacprzak, historyk sztuki.

Wystawa „Wyobraź sobie” prezentowana będzie w Galerii Poziom 4. w Filharmonii w Szczecinie. Towarzyszyć jej będzie ekspozycja „Kamienica w lesie” prezentująca fotografie szczecińskich kamienic autorstwa Moniki Szymanik, która na podstawie swoich zdjęć publikowanych na Instagramie wydała album o stareńkim Szczecinie: „Kamienica w lesie. Instagramowe wędrówki szczecinianki”. Wystawę będzie można oglądać w Galerii przy Cerkwi znajdującej się na II piętrze filharmonii.

Uroczyste otwarcie wystawy „Wyobraź sobie” odbędzie się 3 sierpnia 2022 r. o godz. 19.00 w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Wernisaż uświetni recital Czesława Mozila - piosenkarza, kompozytora, akordeonisty i osobowości telewizyjnej, a prywatnie także wieloletniego przyjaciela Jarosława Eysymonta. Gościom wernisażu zaprezentowany zostanie również katalog malarstwa Jarosława Eysymonta „Wyobraź sobie” wydany z okazji 40-lecia twórczości artysty. Wystawę będzie można oglądać do 15 września 2022 r.

Komentarze

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało zablokowane.

Strona korzysta z plików cookie oraz przechowuje i przetwarza dane osobowe zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
akceptuję