Gdzie i kiedy?
Od: czwartek, 29 maja 2014, 22:00
Do: sobota, 31 maja 2014, 21:00
Za ile?
wstęp wolny, duży dziedziniec
XVIII Dni Kultury Ukraińskiej w Szczecinie odbędą się w dniach 30 maja - 1 czerwca 2014 r.

XVIII Dni Kultury Ukraińskiej
Pod Patronatem Honorowym Konsula Generalnego Ukrainy w Gdańsku Pana Myrona Yankiva
Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Pana Olgierda Geblewicza
objęte Mecenatem Miasta Szczecin

PROGRAM:

30 maja (piątek)

Zamek Książąt Pomorskich
godz. 12:00 - 20:00 - Warsztaty garncarskie, tkackie, haftu, szkło-plastyki, kiermasze rękodzieła; dziedziniec

godz. 13:00 - Otwarcie Dni Kultury Ukraińskiej, Galeria Gotycka (wejście J)

godz. 18:00 - Spotkanie autorskie z Andrijem Lubką - współczesnym poetą ukraińskim, prozaikiem, eseistą; prowadzenie Konrad Wojtyła; Ośrodek Kultury Ukraińskiej przy ul. Mickiewicza 45

31 maja (sobota)
Zamek Książąt Pomorskich, dziedziniec
godz. 10:00 - 20:00 - Warsztaty garncarskie, tkackie, haftu, szkło-plastyki, kiermasze rękodzieła artystycznego

godz. 14:00 - Gotujemy razem: prezentacja kuchni ukraińskiej

godz. 16:00 - Koncerty zespołów ukraińskich: Weremij (Kijów), Luiku (Kijów), Joryj Kloc (Lwów)

Weremij – zespół z Kijowa gra w stylu heavy-metal-folk. Na ich ostatnim albumie „Tam, de sonce wstaje...” (Tam, gdzie wschodzi słońce...) są rockowo-liryczne utwory, wzbogacone o magiczne brzmienie narodowych instrumentów. (www.veremiy.com)

Luiku – zespół grający półakustycznie – mix kilku kultur muzycznych regionu Zakarpacia: ukraińskiej, tureckiej, polskiej, węgierskiej, rumuńskiej oraz bałkańskiej. Głównym pomysłodawcą Luiku jest słynny ukraiński muzyk i producent muzyczny Dmytro Tsyperdyuk (Dazzle Dreams).

Joryj Kłoc – zespół ze Lwowa z tradycyjnym instrumentarium (bęben huculski, lira korbowa, altówka, gitara). To współczesna interpretacja starodawnych pieśni lirników i kobzarzy ukraińskich w duchu rock’n’rolla, gdzie pobrzmiewa muzyczna tradycja kozactwa siczowego. (http://pugupugu.pl/joryj_kloc.html)

1 czerwca (niedziela)
Zamek Książąt Pomorskich, duży dziedziniec
Międzynarodowy Dzień Dziecka w ramach DNI KULTURY UKRAIŃSKIEJ

godz. 10:00 - 20:00 - Warsztaty garncarskie, tkackie, haftu, szkło-plastyki, kiermasze rękodzieła artystycznego

godz.11:00 - SŁOŃCE DLA DZIECI - spektakl, występy, konkursy, zabawy, niespodzianki

Dla dzieci wystąpią:
- Tatr La Fayette ze Szczecina
w spektaklu "Opowieść o rybaku i złotej rybce"
TEATR La Fayette powstał w 2006r. w Szczecinie. Założycielką jest Iwona Faj, śpiewaczka, aktorka, dwukrotnie nominowana do nagrody publiczności w plebiscycie "Bursztynowy Pierścień" W repertuarze teatru znajdują się m.in.: spektakle dla dzieci głównie do tekstów J.Brzechwy.

- Wołyński Akademicki Teatr Lalek z Łucka w spektaklu „Podkowa na szczęście” wg Iwna Franka
Jest to opowieść o ośle, który nie kwapił się do pracy w gospodarstwie . Wyrusza w świat w poszukiwaniu lepszego życia. W trakcie wędrówki często ratuje go podkowa, w którą podkuł go gospodarz. Po wielu perypetiach osioł zrozumiał, że niemożliwe jest życie bez pracy.

Wołyński Akademicki Teatr Lalek - Został otwarty 16 marca 1976 roku. W 2008 roku teatr uzyskał miano akademickiego.  W repertuarze teatru jest ponad 30 przedstawień według ukraińskich i zagranicznych twórców. Dyrektor artystyczny teatru - zasłużony działacz sztuki Ukrainy Danyło Posztaruk.

- Jaworyna ( Anna Kurak) ukraińska wokalistka urodzona w Polsce.
Na scenie debiutowała w 1990 r. podczas międzynarodowego festiwalu „Złote trembity” w Truskawcu (Ukraina), gdzie została laureatką III stopnia. Od tego czasu brała udział w najważniejszych ukraińskich imprezach w Polsce. Projekt Jaworyna powstał w 2011r. i jest owocem współpracy wokalistki z muzykami Olgą Hanowską – skrzypce, Edytą Czerniewicz – wiolonczela oraz aranżerem i multiinstrumentalistą Rafałem Mędlewskim.

- Dziecięcy Zespół Taneczny „ MALWY”
Zespół dziecięcy działający od jesieni 2013r. przy szczecińskim oddziale Związku Ukraińców w Polsce. Zespół zaprezentuje program artystyczny: „Przywitanie wiosny”, na który składają się tańce, pieśni i wiesze. Opracowanie choreograficzne i prowadzenie zespołu: Ksenia Opar.

- Zespół „ STRUMOCZOK POKUTTIA”
Dziecięcy zespół folklorystyczny z Hwizdeckiej Szkoły Artystycznej k. Kołomyji (Ukraina). Zespół specjalizuje się w ukraińskich tradycyjnych tańcach obrzędowych i korowodowych. Kierownikiem artystycznym zespołu jest Liubow Iwaniszyn.

Organizator: Szczeciński Oddział Związku Ukraińców w Polsce oraz Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Patronat Honorowy: Konsul Generalny Ukrainy w Gdańsku Pan Miron Yankiv, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Pan Olgierd Geblewicz

Mecenat Miasta Szczecin

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym: Ministerstwa Cyfryzacji i Administracji, Gminy Miasto Szczecin oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego