Gdzie i kiedy?
niedziela, 25 maja 2014, 10:00
Za ile?
wstęp wolny, mały dziedziniec
"Postrzyżyny" na Zamku - Bohumil Hrabal czytany wyobraźnią. "Postrzyżyny" są historią kobiety niepokornej i nieobliczalnej, którą cechuje ogromna radość życia. To opowieść o miłości i pochwała życia poczciwego. Bohaterowie prozy Hrabala wydają nam się piękni niezależnie od ilości ich wad. Cokolwiek by robili, nie przestajemy ich lubić, ponieważ umieją kochać, a autor w mistrzowski sposób opisuje ich życie.

Prowadzenie: Krystyna Maksymowicz (Teatr Współczesny w Szczecinie)
Interpretacje prozy Bohumila Hrabala: Wiesława Buczulińska, Alicja Czarnuszka, Danuta Łuszczek, Danuta Tymecka (grupa recytatorska „Espero”- Polski Związek Niewidomych).
Tło muzyczne: Leszek Borucki, Wiesław Buczuliński, Łukasz Rzeźniczak (Polski Związek Niewidomych).
Gość specjalny: Roman Rydz (akordeon).

W roku setnej rocznicy urodzin wybitnego czeskiego prozaika, do świata ożywionej książki zapraszają lektorzy czytający w alfabecie Braille’a i w czarnym druku oraz muzycy z P.Z.N. (logo: Polski Związek Niewidomych Okręg Zachodniopomorski)

Grupa teatralno – wokalna ESPERO, przy Polskim Związku Niewidomych, Okręg Zachodniopomorski w Szczecinie, istnieje już od lat dziewięćdziesiątych. Skupia grono uzdolnionych artystycznie niewidomych i słabo widzących, którzy muzykują, śpiewają , mówią teksty i dla których przyjemnością i radością jest przebycie drogi od sztuki czytania dzieł literackich do sztuki ich interpretacji. Celem działalności grupy ESPERO jest promowanie literatury i szeroko pojętej kultury i sztuki wśród niepełnosprawnych. Chodzi o to, aby „…wbrew ciemności błyskającej złotymi kłami”(Tadeusz Różewicz) nawiązywać więź i dialog między ludźmi, by rozmawiać wykorzystując do tego tekst literacki.

Od wielu lat członkowie ESPERO biorą udział w wielu ogólnopolskich festiwalach i konkursach twórczości niepełnosprawnych, w różnych kategoriach: instrumentalnych, wokalnych i recytatorskich. Prawie zawsze wracają z takich wyjazdów z głównymi nagrodami i wyróżnieniami. Zdobywają również najwyższe laury w Ogólnopolskich Konkursach Recytatorskich stając w szranki z osobami w pełni sprawnymi. Piszą recenzje na Ogólnopolski Konkurs Polskiej Książki Mówionej.

Wzięli udział w Narodowym czytaniu „Pana Tadeusza”. Od pięciu lat biorą czynny udział w WARSZTATACH TWÓRCZEGO CZYTANIA, na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, czytając fragmenty książek w alfabecie Braill’a.

Grupę od początków jej istnienia prowadził: Zbigniew Niecikowski, Maria Jamińska, a obecnie Krystyna Maksymowicz. Do grupy ESPERO należało wielu, bardzo oddanych i utalentowanych pasjonatów, a jej podstawowy trzon to: Wiesława Buczulińska, Alicja Czarnuszka, Danuta Łuszczek i Danuta Tymecka.