Gdzie i kiedy?
Od: poniedziałek, 24 marca 2025, 09:00
Do: poniedziałek, 24 marca 2025, 16:00
Za ile?
darmowe
„My Niewidoczni” to ogólnopolska konferencja, której celem jest podniesienie świadomości na temat niewidocznej gołym okiem niepełnosprawności, szczególnie w kontekście funkcjonowania dzieci i młodzieży w spektrum autyzmu.

Wydarzenie dedykowane jest orzecznikom zespołów ds. niepełnosprawności, lekarzom, sędziom, terapeutom, pedagogom oraz rodzicom i rodzinom osób z ASD.

Konferencja powstała z inicjatywy i potrzeby serca, jako głos matek dzieci w spektrum autyzmu, które stając wobec trudności wychowawczych i wyzwań związanych z uzyskaniem orzeczeń o niepełnosprawności dla swoich dzieci, poczuły, że muszą zabrać głos w tej kluczowej sprawie. Chęć szerzenia świadomości społecznej na temat funkcjonowania dzieci, młodzieży i dorosłych osób z ASD oraz podkreślenie istotnej roli, jaką orzecznictwo odgrywa w ich życiu stanowią fundament tej niezwykle ważnej inicjatywy.

Podczas konferencji odbędzie się otwarty dialog, który ma na celu unaocznienie i zrozumienie trudności, przed którymi stoją zarówno osoby w spektrum autyzmu i ich rodziny, jak i orzecznicy w procesie wydawania orzeczeń o niepełnosprawności niewidocznej gołym okiem. Konferencja „My Niewidoczni” ma także na celu podkreślenie konieczności zmiany spojrzenia systemu orzecznictwa, które powinno posiadać lepsze instrumenty niezbędne do oceny często niewidocznej niepełnosprawności dzieci i młodzieży ze spektrum autyzmu. W trakcie wystąpień, omówione zostaną m.in. konkretne przykłady, problemy, dokumentacja oraz świadectwa rodzin, które zmagają się z trudnościami życia codziennego. Prelegenci, którzy wygłoszą swoje wystąpienia, będą podzieleni na cztery merytoryczne bloki:

1. Medyczny – omówienie kwestii diagnostyki, leczenia i wsparcia medycznego dzieci w spektrum autyzmu.

2. Terapeutyczny – omówienie metod terapeutycznych, procedur które mogą wspierać rozwój dzieci z ASD i poprawiać jakość ich życia.

3. Prawny – przedstawienie zagadnień związanych z procesem orzeczniczym, prawami osób z ASD oraz roli orzecznictwa w ich życiu.

4. Rodzicielski – prezentacja doświadczeń rodziców, ich wyzwań oraz sposobów, w jakie radzą sobie z codziennymi trudnościami związanymi z wychowywaniem dzieci w spektrum.

Każdy z bloków będzie stanowił przestrzeń do wymiany doświadczeń i poszukiwania wspólnych rozwiązań, a celem całej konferencji jest wzmocnienie dialogu pomiędzy rodzicami, specjalistami i orzecznikami, oraz stworzenie przestrzeni, w której osoby z ASD (zwłaszcza dzieci i młodzież) staną się widoczne dla systemu. Obowiązkiem społecznym jest zapewnienie im należytego wsparcia, które pomoże w dążeniu do samodzielności.

Integralną częścią wydarzenia będzie wystawa fotograficzna Rodziców i Dzieci pn. „My Niewidoczni” (fot. Aleksandra Medvey-Gruszka) a także punkty konsultacyjne ze specjalistami (prawnicy, pedagodzy, terapeuci) do dyspozycji uczestników konferencji. Gościnnie pojawią się aktorki z kultowego serialu „Matki Pingwinów” (Netflix).