We wtorek wieczorem nad Szczecinem pojawił się dwusilnikowy samolot Cessna 402. Długo krążył nad miastem, wzbudzając ciekawość mieszkańców. To firma MGGP Aero Sp. z o.o. z Tarnowa wykonywała lotnicze zdjęcia termowizyjne na zlecenie Szczecińskiej Energetyki Cieplnej. Ich analiza pozwoli znaleźć miejsca, w których sieć ciepłownicza jest nieszczelna i wymaga niezbędnych napraw.
SEC zamówił zdjęcia sieci ciepłowniczej o łącznej długości ok. 365 km. Aby można było je wykonać, trzeba było poczekać na odpowiednie warunki. Ujemną temperaturę (do -10°C), brak opadów, bezchmurne niebo, brak mocnego wiatru i pokrywy śnieżnej.
Z kilku tysięcy zdjęć powstaną opracowania mapowe
Samolot, na pokładzie którego znajdował się zestaw sensorów, w tym kamera termowizyjna, krążył nad miastem na wysokości kilkuset metrów. Zdjęcie była wykonywane z rozdzielczością, w której jeden piksel odpowiada ok. 20 centymetrom terenu. Z kilku tysięcy takich fotografii powstaną: ortomapa termalna i ortomapa temperaturowa. Posłużą one analizie strat ciepła na sieciach SEC.
– Wykonamy później tzw. analizę przestrzenną, nakładając nasze mapy na przebieg sieci ciepłowniczej. Każdy piksel opracowań mapowych ma swoje odniesienie przestrzenne, jest umiejscowiony w danym miejscu, więc możliwe jest porównanie z innymi mapami. Na podstawie charakterystyki kolorów pikseli, odzwierciedlających wartości temperaturowe, będziemy wiedzieć, gdzie następuje tzw. przegrzanie gruntu – tłumaczy Witold Kuźnicki, Dyrektor ds. Kluczowych Klientów w MGGP Aero.
Będzie wiadomo, gdzie konieczne są naprawy
W takich miejscach wiadomo, że dochodzi do straty ciepła z sieci. Najprawdopodobniej jest tam jakaś usterka infrastruktury, np. uszkodzenie izolacji.
– SEC otrzyma od nas raport, gdzie takie zdarzenia mają miejsce. Jego pracownicy będą mogli punktowo udać się w teren i dokładnie w tym miejscu, w którym wystąpiły anomalia temperaturowe, naprawić swoją infrastrukturę. Pozwoli to ograniczyć zużycie energii i emisję CO2 – mówi Witold Kuźnicki.
Szczecińska Energetyka Cieplna zajmuje się produkcją i dystrybucją ciepła. Głównym udziałowcem spółki jest niemiecka firma E.ON (ponad 66%), a większość pozostałych udziałów ma Gmina Miasto Szczecin (ponad 33%).
Komentarze
22