Radni przyjęli nowe zasady Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego, które mają sprawić, że ta inicjatywa przestanie tracić popularność wśród mieszkańców. Najdłużej dyskutowano nad tym, czy projekty będzie można zgłaszać do realizacji na terenach należących do spółdzielni mieszkaniowych.

Przygotowanie uchwały w sprawie SBO poprzedziły konsultacje społeczne oraz dyskusje w gronie radnych i urzędników.

„Podstawowym celem zmian jest zwiększenie efektywności i przejrzystości procedury, a także lepsze dostosowanie jej do potrzeb mieszkańców Szczecina. Nowe regulacje uwzględniają zarówno wnioski płynące z dotychczasowych edycji SBO, jak i zmieniające się ramy prawne oraz oczekiwania społeczności lokalnej” – czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały.

Co zmieni się w SBO?

Zrezygnowano z osobnej kategorii projektów „Zielonego SBO”. Budżet obywatelski w 80 procentach będzie wykorzystywany na projekty lokalne, a w 20 procentach na ogólnomiejskie.

Każdy projekt, aby przejść do realizacji, będzie musiał uzyskać co najmniej 50 głosów. Głosowanie zostanie wydłużone do 21 dni. Radni, prezydent, jego zastępcy, skarbnik i sekretarz nie będą mogli zgłaszać swoich pomysłów.

Wykluczono możliwość zgłaszania projektów dotyczących Rodzinnych Ogrodów Działkowych oraz zakupów sprzętu wykorzystywanego przez podmioty inne niż jednostki miejskie.

Na terenach spółdzielni mieszkaniowych też można

Dopuszczono natomiast projekty zlokalizowane na terenie spółdzielni mieszkaniowych. Nie spodobało się to radnym z Prawa i Sprawiedliwości. Marek Chabior zgłosił poprawkę wykreślającą ten zapis, powołując się na konkretny przykład.

– Projekt likwidacji betonozy na osiedlu Dąbie wzbudził bardzo duże wątpliwości. Zrealizowano go na terenie spółdzielni mieszkaniowej „Dąb”, w sytuacji gdy na osiedlu były inne miejsca, które wymagałyby likwidacji betonozy. Trzeba spojrzeć na to całościowo, nie pod katem spółdzielni mieszkaniowych – mówił.

– To jedyna kwestia, która wcześniej nie znalazła kompromisu i trzeba na nią odpowiedzieć w drodze głosowania – mówił Łukasz Kadłubowski, zastępca prezydenta Szczecina. – Należy zastanowić się, żeby nie wykluczyć prawie 100 tysięcy szczecinian, którzy mieszkają na terenach spółdzielczych i chcą zgłaszać zadania do realizacji na terenach ogólnodostępnych obok siebie.

Radni Koalicji Obywatelskiej i prezydenckiego klubu OK Polska odrzucili poprawkę Prawa i Sprawiedliwości, a następnie przyjęli nowe zasady SBO.