„Stworzymy tutaj w Szczecinie małą Danię” – mówi o tym projekcie Edward Osina, prezes Przedsiębiorstwa Budowlanego Calbud. Na zaniedbanej przez lata działce przy ul. Świętego Ducha 2b powstaje budynek mieszkalny z charakterystyczną elewacją z tradycyjnej duńskiej cegły. Powinien być gotowy we wrześniu 2025 roku.

Chodzi o teren za budynkiem towarzystwa ubezpieczeniowego „Warta”, w pobliżu skrzyżowania ulic Dworcowej i Świętego Ducha. Zaplanowano tam siedmiokondygnacyjny budynek z 63 mieszkaniami i dwukondygnacyjny garaż podziemny również na 63 miejsca. Część parteru zajmie 130-metrowy lokal usługowy.

– Na pewno nie będzie tam sklepu. Przewidujemy usługi, które nie będą uciążliwe dla mieszkańców – podkreśla Arkadiusz Litwiński, pełnomocnik ds. nieruchomości i inwestycji w firmie Calbud.

Budynek ma być otoczony zielenią. Planowana jest tam ogólnodostępna, plenerowa galeria rzeźby.

„Bezpośrednią inspiracją była wizyta króla”

Projekt powstał we współpracy z Pracownią DEDECO, zaś za elewację odpowiada architekt Marta Rymar. Budynek wyróżniać będzie popielato-beżowo cegła o nietypowej fakturze, od ponad 100 lat wykonywana w tradycyjnej technologii przez cegielnię Randers Tegl w Danii. Nowa szczecińska inwestycja mieszkaniowa ma bowiem nawiązywać do tradycji, kultury i designu tego kraju.

– Bezpośrednią inspiracją była wizyta króla Fryderyka w Szczecinie. Chcieliśmy też podkreślić rolę Duńczyków w naszej gospodarce. Zawsze imponowali mi zaradnością, tym że myśleli lokalnie, a działali globalnie, rozwijając ogólnoświatowe firmy. Są dla nas pod tym względem niedoścignionym wzorem. Biorąc to wszystko pod uwagę, stwierdziłem, że zmieniamy nasz wcześniejszy projekt – opowiada Edward Osina.

Tak narodziła się nowa koncepcja budynku, który zyskał nazwę Dannevang, co oznacza w języku staroduńskim po prostu Danię.

Przygotowywane są dwie inne inwestycje

Do Calbudu należą w tej okolicy jeszcze dwie inne nieruchomości. Zajmują teren w kształcie łuku rozpiętego między ul. Świętego Ducha a ul. Dworcową. Kamienica dawnej Samopomocy Chłopskiej przy ul. Dworcowej 2 będzie w przyszłości zmodernizowana, a biurowiec Selsin przy ul. Świętego Ducha 2a rozebrany do konstrukcji nośnej i zbudowany niemal od nowa. W obu przypadkach prace nad koncepcją architektoniczną mają być na zaawansowanym etapie.

W przeszłości były to tereny bractwa kurkowego z jego siedzibą i strzelnicą.