„Osiedlove ubieranie choinek” za nami. Efekty? Dwie piękne choinki, wyjątkowe łańcuchy, pyszne pierniki, ale przede wszystkim integracja i wspólnie spędzony czas.

„Osiedlove ubieranie choinek” to dwa wyjątkowe wydarzenia, które odbyły się na Drzetowie i Grabowie. A wszystko za sprawą Stowarzyszenia Przystań Wartości, które za cel postawiło sobie integrację sąsiadów.

Integracja, świąteczne tradycje i… litry krwi

- To już nasza tradycja. „Osiedlove ubieranie choinek” organizujemy co roku, na Grabowie we współpracy z parafią im. św. Stanisława Kostki, a na Drzetowie w tym roku przyłączyliśmy się do wydarzenia „Piknik patriotyczno-zdrowotny” organizowanego przez Klub Honorowych Dawców Krwi „Legion” w hotelu Vulcan - mówi Barbara Markowska ze Stowarzyszenia Przystań.Wartości i Rady Osiedla Drzetowo-Grabowo. Jak podkreśla, Drzetowo-Grabowo jest obszarem, który zakwalifikował się do Gminnego Programu Rewitalizacji m.in z powodu takich problemów jak np. starzejąca się społeczność - A czas świąt dobrze jest spędzać razem, dlatego chcemy integrować mieszkańców wokół tych świątecznych tradycji - dodaje Barbara Markowska.

- Robimy kilka razy w roku pikniki patriotyczno-zdrowotne, gdzie zapraszamy służby mundurowe oraz zaprzyjaźnione stowarzyszenia i dla lokalnej ludności robimy pokazy, jest ubieranie choinek, malowanie buziek, robienie bombek - mówi Artur Grobelko, koordynator oddziału klubu Honorowych Dawców Krwi „Legion” w Szczecinie.

Przez kilka godzin trwania pikniku w Mobilnym Punkcie Poboru Krwi krew oddały 32 osoby, co łącznie pozwoliło zebrać 14,098 litrów bezcennego płynu. - Osoba dorosła mogła oddać krew, a dziecko w tym czasie się pobawić, wziąć udział w warsztatach - dodaje Artur Grobelko.

Tradycją corocznych spotkań „Osiedlove ubieranie choinek” i punktem kulminacyjnym jest oczywiście ubieranie choinki. - Dostarcza je Pan Bratek, z którym współpracujemy, zawsze przywozi choinkę przebrany za Mikołaja - mówi Marta Pakulska ze Stowarzyszenia Przystań Wartości.

Robienie łańcuchów i świąteczny vibe

Integracja udała się doskonale, a uczestnicy obu wydarzeń nie tylko świetnie się bawili, ale też stworzyli wyjątkowe łańcuchy dobrych życzeń. To na pierwszy rzut oka zwykle łańcuchy choinkowe, ale kiedy się przyjrzeć bliżej, to na każdym z kolorowych ogniw napisane są świąteczne życzenia od mieszkańców dla mieszkańców.

- Dużo szczęścia, miłości, dużo prezentów - wymienia zapisane życzenia Ola, która na spotkanie przyszła z koleżanką Kasią. - Bardzo nam się podoba! Robimy łańcuch, dekorujemy pierniczki, mogę spędzić czas ze swoją przyjaciółką - mówi Kasia.

Obok nich kolorowe bombki z papieru tworzy Emilia, która na spotkanie przyszła z młodszą siostrą i tatą. - Uwielbiam świąteczne ozdoby, mam taki świąteczny vibe, podoba mi się tu, są ludzie związani wspólnym celem - mówi nastolatka.

Daniel Gołubowicz, tata dziewczynek, również zaangażował się w pracę przy robieniu ozdób i klei kolejne ogniwa łańcucha. - Jesteśmy już kolejny raz na takim wydarzeniu. Można poczuć atmosferę świąt, spędzić razem czas - mówi. Zwraca też uwagę, że podobne spotkania to okazja, aby pokazać dzieciom, że ciekawe rzeczy można robić, nie tylko siedząc z nosem w smartfonie. - Smartfona wyciągają tylko na koniec, żeby zrobić zdjęcia na pamiątkę i mieć piękne wspomnienia - mówi.

Nie jest jedynym dorosłym przy wspólnym stole, bo „Osiedlove ubieranie choinek” ma także integrować pokoleniowo i zachęcać dorosłych do wolontariatu. Świetnie bawiące się przy dekorowaniu kobiety nie mają wątpliwości: takie spotkania są bardzo potrzebne.

Gienia: - Lubię pomagać, a tu mam kontakt z cudnymi ludźmi.

Ula: - Jestem emerytką 60+, moje wnuki są już duże, a tu mogę bardzo miło spędzić czas wśród dzieci, coś im podpowiedzieć, pochwalić. Jadwiga: - Takie spotkania dają ogromną satysfakcję, że robię coś dobrego dla innych, ale też dla siebie.

Edyta Warych, członkini Stowarzyszenia Przystań.Wartości dodaje: - Cieszymy się zawsze z obecności i dzieci, i dorosłych. Łączy nas dbanie o dobrostan mieszkańców miasta i osiedla.

Wydarzenie było współfinansowane przez Gminę Miasto Szczecin w ramach programu „Aktywnie i zdrowo” na animacje na obszarach rewitalizacji. Partnerami spotkań byli Rada Osiedla Drzetowo-Grabowo, Parafia św. Stanisława Kostki, Oddział Klubu HDK „Legion” w Szczecinie, Hotel Vulcan i Maya – animacje dla dzieci.