Tak ocenili brytyjscy eksperci w zakresie leczenia laparoskopowego raka jelita grubego. Operacje przeprowadzone przez dr. Kaseję z Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej na szczecińskich Pomorzanach otrzymały najwyższą punktację w Polsce.

Rak jelita grubego zajmuje niechlubne 3. miejsce jeśli chodzi o zapadalności na ten rodzaj nowotworu. Przyczyn jest kilka – zbyt późna diagnoza, nieprawidłowo dobrana chemioterapia, słaba dostępność do leczenia i niezadowalające efekty zastosowanych technik leczenia operacyjnego. To ma szansę się zmienić, Polska dołączyła do brytyjskiego programu LapCo. Jest to wzorcowy w Europie model kształcenia w zakresie technik laparoskopowego, małoinwazyjnego leczenia nowotworów jelita grubego i odbytnicy.

Pierwszym etapem dołączenia do programu było wyłonienie najlepszych polskich ośrodków, gdzie wykonywane są tego typu zabiegi w zakresie raka odbytnicy i raka jelita grubego. Do programu zgłosiło się 17 ośrodków z naszego kraju, spośród których ostatecznie 9 przesłało do gremium ekspertów LapCo w Wielkiej Brytanii nieedytowane filmy z przeprowadzonych operacji. Eksperci oceniali, czy operacje są wykonywane według światowych, najlepszych standardów. Kryteria spełniły tylko dwa ośrodki chirurgiczne. Najwyższą punktację otrzymał dr Krzysztof Kaseja z Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 2 PUM w Szczecinie. Wyniki prezentowane były na 48. Światowym Kongresie Chirurgii w Krakowie. Zwycięzcy będą prowadzić szkolenia w ośrodkach w kraju, które zostaną wyłonione spośród chętnych przez Radę Lapco-Poland.

Doskonali specjaliści i unikalny sprzęt

Dr Krzysztof Kaseja jest specjalistą chirurgii małoinwazyjnej. Od lat zajmuje się między innymi małoinwazyjnym leczeniem nowotworów jelita grubego i odbytnicy, a także chirurgicznym leczeniem otyłości. Jak podkreśla dr Kaseja: – Kluczowe w leczeniu raka jelita grubego jest poprawne przeprowadzenie operacji, wykonanie badań patomorfologicznych wyciętych tkanek i dobranie odpowiedniej chemioterapii dla pacjenta.

Nowotwory jelita należą do nowotworów złośliwych, dają przerzuty do narządów odległych, zwłaszcza wątroby i węzłów chłonnych. Badaniem przesiewowym, które pozwala na wykrycie wczesnych przedrakowych zmian w jelicie grubym jest kolonoskopia, którą powinno się przeprowadzić profilaktycznie po 50. roku życia. U osób obciążonych genetycznie nowotworami w rodzinie – już wcześniej. Warto pamiętać, że jednym z czynników ryzyka zachorowania na raka jelita grubego jest nadwaga i otyłość.

– Otrzymany certyfikat LapCo United Kingdom potwierdza umiejętność i prawidłową technikę chirurga w przeprowadzaniu laparoskopowych operacji raka jelita grubego i odbytnicy według najlepszych standardów. Klinika Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej SPSK-2 oprócz doskonałej kadry dysponuje nowoczesnym sprzętem – m.in. unikalnym w Polsce torem wizyjnym do laparoskopii z możliwością obrazowania w podczerwieni, dzięki któremu można oceniać ukrwienie operowanego jelita i przez to zmniejszać liczbę powikłań pooperacyjnych – zaznacza Bogna Bartkiewicz, rzecznik prasowy SPSK nr 2 w Szczecinie.

W Wielkiej Brytanii 70% tego typu operacji, w Polsce 5-10%

Lapco United Kingdom to wzorcowy program akredytacyjny i szkoleniowy w zakresie laparoskopowych operacji jelita grubego. Przed jego powstaniem metodą tą przeprowadzano w Wielkiej Brytanii zaledwie 7% operacji, obecnie jest to 70% laparoskopowych operacji raka jelita grubego. Coraz więcej dowodów naukowych świadczy o równoważności wyników onkologicznych operacji laparoskopowych raka okrężnicy w stosunku do operacji klasycznych, przy jednocześnie mniejszej liczbie wczesnych powikłań pooperacyjnych. Kluczowe jest zachowanie onkologicznych standardów operacji. Czuwa nad tym stały nadzór LapCo i potwierdza spełnianie najwyższych standardów onkologicznych. Z doświadczenia i wiedzy autorów LapCo od lat czerpią chirurdzy z Hiszpanii, Portugalii i Skandynawii, a także kraje spoza Europy: Stany Zjednoczone czy Australia.

Obecnie w Polsce technikami małoinwazyjnymi jest wykonywanych zaledwie 5-10% tego typu operacji.