Pokazy szalonego profesora, festyn policyjny na Jasnych Błoniach, wspólne czytanki, interaktywne wystawy, sportowe atrakcje na pl. Mickiewicza i rodzinny koncert w Filharmonii. Niedzielne propozycje dla najmłodszych.

POLICYJNY FESTYN z SYMULACJĄ WYPADKU, Jasne Błonia

Komenda Miejska Policji w Szczecinie wraz z Ochotniczą i Państwową Strażą Pożarną oraz ZDiTM zapraszają mieszkańców na niedzielny festyn na Jasnych Błoniach. Impreza pod nazwą „Świadomy=Bezpieczny” ma propagować bezpieczne zachowania wśród uczestników ruchu drogowego. Uczestnicy festynu będą mogli skorzystać z symulatorów jazdy samochodem i motocyklem oraz symulatora dachowania. Będą także świadkami symulacji wypadku drogowego. Festyn odbędzie się w niedzielę, 20 września, na parkingu przy ul. Szymanowskiego (za Urzędem Miasta) w godz. 12:00 – 15:00. Wstęp wolny. Więcej tutaj

DZIEŃ ROWERU na pl. Grunwaldzkim

W niedzielę w Szczecinie będzie obchodzony XVI Europejski Dzień Roweru, w ramach którego zaplanowano przejazd rowerzystów po szczecińskich ścieżkach rowerowych. Na mecie będą czekać konkursy z nagrodami oraz specjalna gazetka rowerowa. Tego samego dnia odbędą się kampanie informacyjno-edukacyjne na rzecz tworzenia spójnego systemu bezpiecznych ścieżek rowerowych w Szczecinie. Mieszkańcy dowiedzą się m.in. gdzie można wybrać się na wycieczkę rowerową po mieście. Początek obchodów Europejskiego Dnia Roweru o godz. 11:30. Zbiórka na pl. Grunwaldzkim. Udział bezpłatny.

KICIA KOCIA w FiCe

Kluboksięgarnia FiKa (zlokalizowana w gmachu Muzeum Narodowego w Szczecinie przy Wałach Chrobrego) proponuje w niedzielę czytanki o Kici Koci. Tytułowa bohaterka serii książeczek autorstwa Anity Głowińskiej to rezolutna kotka, która wraz z wyrozumiałymi opiekunami i wiernymi przyjaciółmi: Packiem, Adelką i Juliankiem odkrywa odważnie świat i uczy się najważniejszych zasad i prawideł w codziennym życiu. Udział w spotkaniu jest bezpłatny. Początek o godz. 11:00. Spotkanie kierowane do dzieci od 3 lat.

PLENEROWE CZYTANKI w Ogrodzie Społecznym na Łasztowni

W samo południe bajki czytane będą również po drugiej stronie Odry. Tym razem w plenerowej czytelni w Ogrodzie Społecznym na Łasztowni bajki najmłodszym będzie czytała Karolina Sabat, aktorka, instruktorka teatralna, miłośniczka podróży. Początek spotkania o godz. 12:00. W razie deszczu organizatorzy zapraszają do budynku Starej Rzeźni. Udział w spotkaniu jest bezpłatny. 

DWUMETROWE PIORUNY na POKAZACH SZALONEGO PROFESORA w Muzeum Narodowym

W niedzielę warto też się wybrać do gmachu Muzeum Narodowego przy Wałach Chrobrego na pokazy szalonego profesora. Podczas pokazu z wykorzystaniem najmocniejszych w Polsce urządzeń elektrycznych można zobaczyć wyładowania rzędu kilku milionów volt, prawie dwumetrowe pioruny w największej w Polsce kuli plazmowej, prąd poruszający się w drabinie Jakubowej, cewkę Tesli oraz generator Van de Graaffa. Wysokie napięcie sprawi, że włosy uczestników pokazów na pewno staną dęba. Pokazy wysokich napięć odbywają się we wrześniowe soboty i niedziele o g. 15:00. Koszt biletu jednorazowego to 10 zł (żeby pokaz się odbył musi się zebrać minimum 10 osób). Pokazy towarzyszą interaktywnej wystawie „Miasto Nauki”. Szczegóły tutaj

AUREA PORTA – ZŁOTE DRZWI w Filharmonii

Również w niedzielę, 20 września, w Filharmonii im. M. Karłowicza odbędzie się pierwszy w nowym sezonie koncert rodzinny, przeznaczony dla dzieci od 6. roku życia. W sali symfonicznej - i nie tylko - wystąpią m.in. zespół perkusyjny Drum Machina oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii, a słuchacze zostaną zabrani w wielką podróż po miastach portowych. Jak zapowiadają organizatorzy, niedzielne widowisko zaangażuje widzów od czubka palca po skraj ucha. Początek o godz. 17:00. Bilety kosztują 15 i 25 zł. Szczegóły tutaj

SPORTOWE ATRAKCJE na pl. Mickiewicza

Odbywającemu się w weekend na Wałach Chrobrego Kiermaszowi Ogrodniczemu „Pamiętajcie o Ogrodach” towarzyszy Plener Sportu i Rekreacji Wektory Ruchu. Na ustawionej na placu Mickiewicza scenie prezentują się szczecińskie szkoły i organizacje sportowe. Na niedzielę zaplanowano pokazy m.in. tai chi, karate, kung fu, tańca nowoczesnego, tańca irlandzkiego, jogi. W części pokazów można też uczestniczyć. Więcej tutaj

DŹWIĘKOWY PLAC ZABAW w Galerii Tworzę się

Najbliższa niedziela to jedna z ostatnich okazji, by najmłodsi mogli odwiedzić Dźwiękowy Plac Zabaw w Galerii Tworzę się (w budynku 13 muz). Znajdują się tam pomieszczenia czułe na działanie światła, specjalne instalacje dźwiękowe i bardzo ciekawe instrumenty, m.in. cymbałki z butelek i rurofon. Zabawa na Dźwiękowym Placu Zabaw możliwa jest w godz. 11:00 – 16:00. Wstęp wolny. Dźwiękowy Plac Zabaw zaprasza tylko do 22 września w godz. 11:00-16:00.

INTERAKTYWNE ZAGADKI I ŁAMIGŁÓWKI w Galerii Kaskada

W niedzielę także po raz ostatni można odwiedzić ciekawą wystawę w Galerii Kaskada. Znajduje się na niej blisko 40 eksponatów z pierwszego na świecie interaktywnego Muzeum Matematyki „Mathematikum” w niemieckim Gießen. Odwiedzający wystawę mogą rozwiązywać łamigłówki matematyczne, zagadki logiczne, łamać kody i szyfry oraz układać puzzle 2D lub 3D. Na olbrzymiej, interaktywnej tablicy smart można rozwiązywać skomplikowane zadania logiczne stworzone przez matematyków, można też nauczyć się lustrzanego pisma, takiego samego, jakim swoje notatki sporządzał Leonardo da Vinci. Na najmłodszych czeka specjalna strefa, w której mogą rozwiązywać minisudoku, pokonywać labirynty dla dzieci i układać piramidy z kulek. Na wszystko wstęp wolny.