Czemu nad miastem tak trudno dostrzec gwiazdy? I jak dużym problemem jest zanieczyszczenia nieba sztucznym światłem? Odpowiedź na te pytania to tylko wstęp do dwudniowego wydarzenia z warsztatami i wykładami na styku astronomii, sztuki oraz edukacji, których zwieńczeniem będzie pokaz nieba. Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu zaprasza 8-9 listopada na „Odświetlenie nieba”.

Będzie można poznać nowoczesne technologie, nauczyć się fotografować gwiazdy i spojrzeć w nocne niebo przez teleskop.

Dużą część zajęć poprowadzi Justyna Olszewska z Good Night Collective. Artystka łącząca pasję do astronomii ze sztuką, edukacją i walką o ciemne niebo.

„Głównym tematem spotkań będzie problem zanieczyszczenia nieba sztucznym światłem oraz jego wpływ na obserwacje astronomiczne, zdrowie i kulturę. Uczestnicy zajęć poznają skalę tego narastającego problemu, który prowadzi do stopniowego zanikania naturalnego nocnego nieba” – czytamy w zapowiedzi wydarzenia.

Podczas wykładów będzie można posłuchać o roli światła w astronomii i kulturze oraz sposobach rejestracji światła gwiazd. Dowiedzieć się jak działa teleskop, a także poznać rolę sztucznej inteligencji w rozwoju astronomii.

W piątek, o godzinie 19.15, zaplanowano wernisaż wystawy: „300 tys. km/s: Kulturalna stacja Przecław”.

Specjalnie dla dzieci ze Szkoły Podstawowej w Będargowie przygotowano warsztaty, w czasie których dowiedzą się czym jest słoneczny papier fotograficzny i w jaki sposób można rejestrować ruch słońca.

Zwieńczeniem wydarzenia będzie pokaz nieba nad Przecławiem. Obserwacja rozpocznie się na terenie GOKSiR Przecław w sobotę o godzinie 19. Wstęp wolny, podobnie jak na wszystkie wykłady i wernisaż.

Partnerami merytorycznymi projektu są: Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii w Szczecinie, Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, Centrum Kultury Zamek w Poznaniu.

Projekt jest realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Został sfinansowany przez Unię Europejską.

Program wydarzenia

piątek, 8 listopada

9:00 Cyjanotypia - czym jest słoneczny papier fotograficzny? - warsztaty dla uczniów SP Będargowo

12:00 Słoneczna wędrówka: Rejestracja ruchu słońca za pomocą solarygrafii - warsztaty dla uczniów SP Będargowo

17:30 300 tys. km/s: Światło w astronomii i kulturze - wykład otwarty, wstęp wolny

18:30 Astronomia miłośnicza - wykład otwarty, wstęp wolny

19:15 300 tys. km/s: Kulturalna stacja Przecław - wernisaż wystawy, wstęp wolny

 

sobota, 9 listopada

16:00 Sztuczna inteligencja w astronomii - warsztaty otwarte, wstęp wolny

17:30 Teleskop w służbie ludzkości - wykład otwarty, wstęp wolny

19:00 300 tys. km/s: Rejestracja światła gwiazd - warsztaty otwarte, wstęp wolny

19:00 Pokaz nieba nad Przecławiem - wstęp wolny