Komenda Wojewódzka Policji w Szczecinie przygotowuje się do budowy siedziby regionalnego wydziału Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości. Pierwsze wizualizacje obiektu spotkały się z dosadną krytyką ze strony architekta Marka Orłowskiego, byłego prezesa szczecińskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich. Policja zapewnia, że na kolejnych etapach „zwróci szczególną uwagę na ostateczny kształt budynku, jego elewację oraz zastosowane materiały”.
Siedziba CBZC powstanie na terenie służby logistycznej Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie, przy ul. Wernyhory 5. W formule zaprojektuj i wybuduj zrealizuje ją szczecińska firma Prime Construction (koszt – 28 mln zł). To oznacza, że projekt budynku jeszcze nie istnieje, ale gotowy jest program funkcjonalno-użytkowy. Na jego podstawie przygotowano wizualizacje, które wzbudziły kontrowersje.
„Można śmiało stwierdzić, że ta wsteczna, nieudolnie zaprojektowana, brzydka budowla, która jeśli będzie podobna do przestawionych wizualizacji, śmiało będzie mogła startować w konkursie na najbrzydsze budowle w Polsce, choć nawet na to jest chyba zbyt nijaka” – napisał architekt Marek Orłowski w liście przesłanym do mediów.
Policja: Wizualnie, bez przeszkód wkomponuje się w znajdujące się tam zabudowania
Komenda Wojewódzka Policji tłumaczy, że wygląd budynku zdeterminowany jest przede wszystkim funkcjami, które będzie pełnił. Jego układ, kształt okien i elewacji, a także odległość od innej zabudowy, ma zapewnić bezpieczeństwo teleinformatyczne.
– Jesteśmy przekonani, że nowa siedziba szczecińskiego wydziału Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości spełni przede wszystkim priorytetowe wymogi, które pozwolą na skuteczne ściganie sprawców przestępstw, ale także wizualnie, bez przeszkód wkomponuje się w znajdujące się tam zabudowania. Na etapie uzgadniania projektu KWP w Szczecinie zwróci szczególną uwagę na ostateczny kształt budynku, jego elewację oraz zastosowane materiały – zapewnia podinsp. Alicja Śledziona.
„Trudno o bardziej karykaturalne zestawienie”
Były prezes szczecińskiego SARP-u chciałby jednak, aby tego rodzaju budynki użyteczności publicznej w dużo większym stopniu wyróżniały się estetyką.
„Ten budynek niestety ośmiesza zarówno policję, jak i Szczecin, bo trudno o bardziej karykaturalne zestawienie przeznaczenia budynku - cyberprzestępczość (najnowsze technologie informatyczne), z jego prymitywną formą, przypominającą raczej budynek z wielkiej płyty po termomodernizacji (a może intencją zamawiającego było to żeby groźnie przypominał więzienie?), a z pewnością nie nowoczesny „gmach” współczesnej policji stojącej w obliczu nowych technologicznych wyzwań” – komentuje Marek Orłowski.
Jak wybierano wykonawcę wizualizacji?
Program funkcjonalno-użytkowy nowej siedziby CBZC, który będzie podstawą do przygotowania docelowego projektu, przygotowała szczecińska spółka Este. W internecie reklamuje się przede wszystkim jako świadcząca usługi z zakresu doradztwa prawnego.
– Nasza komenda, w oparciu o kryterium ceny, dokonała wyboru podmiotu realizującego usługę przygotowania programu funkcjonalno-użytkowego – determinowanego ścisłymi uzgodnieniami w zakresie planowanej struktury organizacyjnej, wymagań funkcjonalnych CBZC oraz obostrzeń dotyczących bezpieczeństwa teleinformatycznego w Policji – mówi podinsp. Alicja Śledziona.
Zamiast przetargów powinny być konkursy?
Zdaniem architekta Marka Orłowskiego projekt nowej siedziby policyjnej jednostki nie powinien powstawać w ramach przetargu, tylko na podstawie konkursu architektonicznego (są one organizowane wraz z SARP). Przypomina, że w ten sposób Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wybrało w 2013 roku projekt modelu komendy i komisariatu policji.
„Można by przejść obok tej inwestycji obojętnie, bo przecież to nie pierwszy zły budynek, który zostanie zbudowany z publicznych pieniędzy gdyby nie to, że wpisuje się ona w niepokojący szczeciński trend w zamówieniach publicznych. Miasto, które stało się sławne w całej Europie dzięki architektonicznej perle filharmonii, w którym właśnie otwarto Morskie Centrum Nauki i Amfiteatr, dzieła będące efektem dawnych konkursów architektonicznych, nagle w ostatnich latach straciło dla architektury serce” – uważa architekt, przypominając, że konkursów nie ogłoszono również w przypadku nowego SDS-u, przedszkola na Przygodnej czy parkingowca pod Trasą Zamkową.
Specjalna jednostka do ścigania przestępstw w internecie
Budynek Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości ma być gotowy do sierpnia 2025 roku. Funkcjonariusze tej nowej policyjnej jednostki będą odpowiedzialni za realizację zadań w zakresie:
– rozpoznawania i zwalczania przestępstw popełnionych przy użyciu systemu informatycznego, systemu teleinformatycznego lub sieci teleinformatycznej oraz zapobiegania tym przestępstwom, a także wykrywania i ścigania sprawców tych przestępstw;
– wspierania w niezbędnym zakresie jednostek organizacyjnych Policji w rozpoznawaniu, zapobieganiu i zwalczaniu tych przestępstw.
Komentarze
0