Wstrzymanie nowych przyjęć i płatnych badań laboratoryjnych, zakaz odwiedzin oraz zakaz przynoszenia paczek dla hospitalizowanych pacjentów, posiłki podawane na plastikowych naczyniach, zawieszenie mszy w szpitalnej kaplicy, zamknięcie wszystkich furtek i wstęp wyłącznie przez bramę główną. Na czas zagrożenia koronawirusem, szpital na szczecińskich Pomorzanach zmienia zasady funkcjonowania. Jednocześnie placówka przygotowuje się do przyjęcia pacjentów ze szpitala przy ul. Arkońskiej. Proces ich przewożenia będzie odbywał się w najbliższych dniach.

Część pacjentów ze szpitala przy ul. Arkońskiej zostanie przeniesiona, ponieważ placówka przekształcana jest w szpital zakaźny jednoimienny, czyli taki, w którym będą hospitalizowane wyłącznie osoby zakażone koronawirusem. Na ich przejęcie przygotowuje się m.in. szpital na Pomorzanach. W związku z tym placówka wstrzymuje przyjęcia nowych pacjentów.

– Wyjątek stanowią osoby, które trafiać będą do SPSK-2 w sytuacji zagrożenia życia. Takim osobom na bieżąco udzielana będzie pomoc – zaznacza Bogna Bartkiewicz, rzecznik prasowy SPSK nr 2 PUM w Szczecinie.

Wstrzymane zostają również przyjęcie planowe. Wyjątek stanowią przypadki pilne oraz pacjenci onkologiczni.

Badania tylko w pilnych przypadkach

Ograniczenia wprowadzane są także przy wizytach w poradniach SPSK-2. Realizowane będą świadczenia pilne, nagłe, kontrole po zabiegach operacyjnych. To samo dotyczy pracy pracowni diagnostycznych szpitala – wykonywane będą tylko przypadki badań pilnych.

Do odwołania szpital wstrzymał też realizację wszystkich płatnych badań laboratoryjnych wykonywanych w Zakładzie Diagnostyki Laboratoryjnej SPSK-2.

Plastikowe naczynia i zawieszone msze

By zminimalizować ryzyko rozprzestrzenienia się koronawirusa, od najbliższego wtorku wszystkie posiłki w szpitalu będą podawane na plastikowych zestawach (talerze, kubki, sztućce). Ponadto zawieszone zostaje odprawianie mszy w szpitalnej kaplicy. Ksiądz kapelan nadal będzie pełnił posługę kapłańską indywidualnie, w salach chorych.

Zakaz odwiedzin i zakaz przynoszenia paczek

Już od jakiegoś czasu w szpitalu na Pomorzanach obowiązuje zakaz odwiedzin. Wyjątek stanowią Oddział Onkologii Klinicznej, Oddział Okulistyki Dziecięcej II Kliniki Okulistyki, Klinika Patologii Noworodka oraz Klinika Położnictwa i Ginekologii, ale wizyty na tych oddziałach i klinikach za każdym razem muszą być ustalane z lekarzem kierującym lub lekarzem dyżurnym.

Obowiązuje też całkowity zakaz przynoszenia paczek dla pacjentów i zostawiania ich terenie szpitala, by personel przekazał je pacjentom.

Weryfikacja pacjentów już na wejściu do szpitala

Co istotne, na teren szpitala można wejść wyłącznie przez bramę główną, tj. od ul. św. Józefa. Wszystkie pozostałe furtki zostały zamknięte.

– Bardzo dobrze sprawdza się funkcjonujący od trzech dni przy głównym wejściu na teren szpitala Punkt Medyczno-Informacyjny. W 3-zmianowym systemie pracy dyżuruje tam personel medyczny, weryfikujący wstępnie stan zdrowia wszystkich osób wchodzących na teren szpitala (to lekarze, pielęgniarki oraz wspomagający ich studenci PUM w Szczecinie) – mówi rzeczniczka szpitala. – Wszystkim wchodzącym mierzona jest temperatura. W przypadku stwierdzenia temperatury powyżej 38°C, w PMI przeprowadzany jest wywiad epidemiologiczny. W przypadku tzw. pacjenta pozytywnego (u którego zachodzi prawdopodobieństwo występowania zarażenia koronawirusem) podejmowane są zgodne z procedurami działania – dodaje.

Ochrona pacjentów i personelu

Jak informuje szpital, lekarze okuliści z uwagi na wykonywanie badań w bardzo bliskiej odległości od pacjenta, wyposażeni zostaną w ochrony w postaci specjalnych osłon między lekarzem a pacjentem.

Pracownikom zalecono zminimalizowanie przemieszczania się po terenie szpitala, na rzecz kontaktu telefonicznego, mailowego. Personel medyczny i administracyjny ma też 2-krotnie w ciągu dnia mierzyć temperaturę (pierwszy pomiar należy wykonać przed przystąpieniem do pracy).

– Oprócz funkcjonującej obecnie w kraju, w wyznaczonych przypadkach, 14-dniowej kwarantanny, w szpitalu wprowadzono tzw. profilaktyczną kwarantannę (7-dniową). Poddawać jej się będą osoby (dotyczy całego personelu), które wróciły z zagranicy, nie manifestują objawów chorobowych, dobrze się czują, nie miały kontaktu z osobą zarażoną. Zostają w domu, zaleconą mają obserwację swojego stanu zdrowia oraz 2-krotne w ciągu dnia mierzenie temperatury. Przed powrotem do pracy ich stan zdrowia będzie poddawany weryfikacji – wyjaśnia Bartkiewicz.

Wolontariat studentów PUM

Szpital (oczywiście w porozumieniu i we współpracy z Pomorskim Uniwersytetem Medycznym w Szczecinie) nawiązuje również kontakt ze studentami PUM w Szczecinie, którzy dobrowolnie, w ramach wolontariatu chcą wesprzeć w tym szczególnym okresie personel medyczny. Chodzi o pomoc w pracy na oddziałach, m.in. w zaprowadzaniu pacjentów na badanie, ich myciu itp. oraz w Punkcie Medyczno-Informacyjnym przy wejściu do szpitala.