To wydarzenie połączy muzykę, architekturę, światło, design i nowoczesne technologie! Od 19 do 23 września w Szczecinie zaplanowano MUSIC.DESIGN.FORM Festival. 5-dniowa impreza odbędzie się w gmachu Filharmonii oraz klubie K4. Bilety są jeszcze dostępne!
Jest to pierwsze takie wydarzenie w naszym mieście. Już od środy, 19 września, Filharmonia im. M. Karłowicza w Szczecinie stanie się przestrzenią, w której dźwięk, światło, architektura oraz sztuka użytkowa połączą się w wielowątkowym przekazie artystycznym. Jednym z jego najciekawszych elementów będzie zapewne instalacja interaktywna autorstwa grupy panGenerator. Spiralne schody, tak dobrze znane każdemu, kto odwiedza Filharmonię, zostaną przekształcone w studnię, „w której głosy gości festiwalowych przybiorą materialną i wizualną formę”. Interaktywną instalację będzie można podziwiać od 19 września od godz. 18:00.
Tego samego wieczoru w Filharmonii zostaną otwarte m.in.: wystawa mebli zaprojektowanych przez jednego z najwybitniejszych architektów klasycznego modernizmu – Ludwiga Mies van der Rohe'a, ekspozycja fotografii „Duński design w obiektywie Piotra Topperzera” oraz wystawa wzornictwa skandynawskiego. We wszystkie festiwalowe dni wystawy będzie można zwiedzać w godz. 10:00-17:00 oraz podczas trwania festiwalowych wydarzeń. Wstęp wolny.
Wyjątkowe warsztaty dla dzieci
Co jeszcze? W foyer Filharmonii w sobotę, 22 września, odbędą się także wyjątkowe warsztaty dla dzieci. Ich uczestnicy będą tworzyć instrumenty muzyczne... ze śmieci. Instrumenty zostaną skonstruowane z opakowań wielokrotnego użytku i posłużą do wspólnego wykonania kompozycji, napisanej specjalnie na potrzeby projektu. Zajęcia poprowadzi grupa Koda Kids specjalizująca się w działaniach na styku architektury i projektowania, przeznaczonych właśnie dla najmłodszych.
O współczesnym designie z Radosławem Gajdą
Z kolei dzień wcześniej (21 września o godz. 19:00) będzie można wziąć udział w panelu dyskusyjnym pt. „Trwałość, użyteczność, piękno i co dalej?”, podczas którego zaplanowano dyskusję o współczesnym designie. Poprowadzi go Radosław Gajda – wykładowca akademicki, architekt i urbanista, założyciel najbardziej popularnego w Polsce wideobloga o architekturze i sztuce „Architecture is a good idea”. Wśród gości zaproszonych do dyskusji znajdą się: Trine Blicher Folmer z duńskiego studia architektonicznego „Getto” oraz Tomasz Sachanowicz – wykładowca Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, architekt, założyciel strony i bloga „Architektura w Szczecinie”.
Muzyka Philipa Glassa, BUIKA, Apparatjik, Beardyman, Hellfish
Bardzo ważną częścią programu MDF Festival będą występy muzyczne. Jeden z najbardziej wyczekiwanych koncertów to zaplanowany na czwartek, 20 września, „An Evening of Chamber Music by Philip Glas”. W złotej sali Filharmonii pianistka Maki Namekawa (rekomendowana przez samego mistrza) oraz Tim Fain (skrzypce) i Matt Haimovitz (wiolonczela) wykonają utwory skomponowane i specjalnie wybrane przez Philipa Glassa, zdobywcę Złotego Globu (za ścieżkę dźwiękową do filmu „Truman Show”).
W piątkowy wieczór, 21 września, zaplanowano występ mistrza beatboxu Beardymana. Jak przekonują organizatorzy, „artysta udowodni wszystkim niedowiarkom, że nie potrzeba orkiestry, by zagrać koncert i odbyć wędrówkę przez wszystkie gatunki muzyczne”.
Na festiwalowym afterparty, które będzie miało miejsce w sobotę, 22 września, w klubie K4 usłyszymy prawdziwą legendę muzyki elektronicznej – Hellfisha. Artysta po raz pierwszy zagra w Polsce!
Niezwykle ciekawie zapowiada się finałowy koncert MDF Festival, który odbędzie się w niedzielę, 23 września. Na scenie w jednym czasie pojawi się uwodząca głosem królowa flamenco BUIKA, awangardowa grupa muzyków i twórców z grupy Apparatjik (której liderem jest założyciel zespołu A-ha – Magne Furuholmen) i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie. Ze sceny zabrzmią dźwięki Szczecina zmienione w muzykę (zarejestrowano je podczas specjalnej akcji pod hasłem „The Sound of Szczecin” w dniach 17-18 kwietnia) oraz, prapremierowo, muzyczna opowieść o meksykańskiej "kobiecie z brodą", czyli Julii Pastrana.
Świetlne widowisko
Przez pięć festiwalowych dni (19-23 września od godz. 20:00) będzie można też podziwiać pokazy wizualizacji na elewacji Filharmonii. Bryła „lodowego pałacu” po raz pierwszy rozbłyśnie w taki sposób. Zobaczymy m.in.: różnobarwne plamy, minimalistyczne miraże czy pulsujące światłem kształty. Próbkę „nowej” iluminacji mogliśmy podziwiać podczas majowych testów. Tak wtedy prezentowała się elewacja Filharmonii.
Prawdziwa uczta dla oka szykuje się również w holu Filharmonii, gdzie zaplanowano pokazy mappingu. Poza tym atrakcyjną oprawę wizualną otrzymają również koncerty i wystawy odbywające się w ramach Music.Design.Form Festival. Wizualizacje przygotują Pani Pawlosky i Bartosz Wójcicki z Pushka Studio.
Komentarze
1