Środowiska katolickie wraz z politykami Prawa i Sprawiedliwości zbierają podpisy pod petycją do Ministerstwa Edukacji. Sprzeciwiają się zmianom dotyczącym lekcji religii w polskich szkołach. Od roku szkolnego 2025/2026 w siatce zajęć z dwóch pozostanie tylko jedna godzina tego przedmiotu. Jednak pierwsze zmiany w nauczaniu religii możliwe są w szkołach już od września br. Jeżeli liczba uczniów uczęszczających na religię jest mała, będzie można tworzyć grupy międzyklasowe.

„Stanowczy protest” w sprawie lekcji religii. Katolickich rodziców oburza m.in. fakt, że przedmiot nie będzie wliczany do średniej ocen

„Stanowczy protest” w tej sprawie udostępnił w swoich mediach społecznościowych między innymi były wiceminister edukacji narodowej, a obecnie radny PiS Maciej Kopeć. Jego szczegóły zamykają się w kilku postulatach.

„Nie zgadzamy się na możliwość zwiększania grup uczących się lekcji religii poprzez łączenie uczniów z różnych klas na różnych poziomach edukacyjnych. Nie zgadzamy się na arbitralne zmniejszenie lekcji religii do jednej w tygodniu. Nie zgadzamy się, by ocena z lekcji religii nie była wliczana do średniej ocen. Godzi to w podstawowe zasady dydaktyczne. Dziecko nie jest w stanie zrozumieć, dlaczego jego wysiłek na lekcjach religii nie jest doceniony w taki sam sposób jak w przypadku innych przedmiotów” – czytamy w treści petycji. I dalej: „Nie zgadzamy się na arbitralne i obligatoryjne umieszczanie lekcji religii na pierwszej lub ostatniej lekcji. To dyskryminuje i prowadzi do segregacji i nietolerancji wobec osób wierzących, krzywdzi uczniów i ich rodziców”.

Podpisy pod petycją zbierane są między innymi w katolickich grupach rodzicielskich oraz kościołach.

Możliwe czy niemożliwe? Rozbieżne opinie ws. umieszczenia lekcji religii w planie zajęć

Lekcje religii od lat stanowią wyzwanie dla osób układających plany lekcji w szczecińskich szkołach. Już kilka miesięcy temu informowaliśmy, że drastycznie spada liczba uczniów uczęszczających na zajęcia z tego przedmiotu. W szkołach średnich to zaledwie kilkanaście procent. Liczby te spadają z rok na rok. 

Mimo planów ministry edukacji Barbary Nowackiej, by lekcje religii były na początku albo końcu planu zajęć, Zachodniopomorski Kurator Oświaty Paweł Palczyński w maju przyznawał, że to założenie będzie trudne do realizacji.

– Nie oszukujmy się, bardzo trudno to wprowadzić. W dużych szkołach, z dużą liczbą godzin, to się nie musi udać. Szkoły robią to w miarę możliwości, są takie prośby rodziców – mówił kurator.

Zmiany w zakresie lekcji religii w czerwcowym Studio wSzczecinie.pl zapowiadał również Marcin Biskupski, nowy zastępca prezydenta Szczecina, odpowiedzialny za edukację.

– Będę zwolennikiem, by lekcje religii były na początku lub końcu planu zajęć. Wydaje mi się, że dyskusja w tym zakresie jest przed nami. Zmniejszenie liczby lekcji religii w siatce pozwoli na uelastycznienie naszych możliwości w tym zakresie – mówił Marcin Biskupski.

W nadchodzącym roku szkolnym w szkołach podstawowych i średnich w siatce nauczania nadal obecne będą dwie godziny religii. Zmiany nastąpią w roku szkolnym 2025/2026.