- Wielu z nas, mając do dyspozycji wolny weekend, pakuje się i jedzie nad morze. Mam jednak nadzieję, że po obejrzeniu tego odcinka, równie liczna grupa wyruszy na południe Odry – mówi architekt Aleksandra Kopińska-Szykuć, prowadzącą „Temat Rzeka”. Szósty odcinek poświęcony jest wodnym wędrówkom.
Dają najdroższy w Polsce miód
Na południu regionu, po sąsiedzku z Odrą, nie brakuje interesujących miejsc. Zacznijmy od Karpat, ale tych Cedyńskich. To około 72 hektary wrzosowisk, które na przełomie sierpnia i września serwują fioletowy spektakl rozgrywający się dookoła pomnika orła.
- Te wrzosowiska dają wyjątkowy, najdroższy w Polsce miód. Mogą go jeść nawet osoby chorujące na cukrzycę typu II – słyszymy.
Nieopodal znajdziemy Górę Czcibora, a na niej - największy w Polsce pomnik orła, który upamiętnia bitwę pod Cedynią. Autorami rzeźby są szczecińscy artyści – Stanisław Biżek i Czesław Wronka.
- Bitwa o Cedynię jest osnuta tak wieloma niepewnościami, że ciężko jednoznacznie orzec, czy miała miejsce. Jedni z badaczy będą jej bronić i mówić, że była. Drudzy wskażą, że była, ale nie w tej Cedyni, którą dzisiaj wskazujemy. Są też tacy, którzy uważają, że w ogóle jej nie było – mówi Michał Potapiński, dyrektor Muzeum Regionalnego w Cedynii.
Pozostałości po zwierzętach, które znamy z bajek
Dodajmy, że Muzeum Regionalne w Cedyni może pochwalić się artefaktami sprzed tysięcy lat. Są wśród nich – fragmenty kości mamuta, kieł mamuta, trzonowiec mamuta oraz fragmenty kości jelenia olbrzymiego, tygrysów szablozębnych, lwów jaskiniowych, prażubrów europejskich.
- Tych zwierząt była tutaj cała plejada. To smaczki, które odkryto w Bielinku, gdzie znajdziemy kopalnię odkrywkową. Pracownicy co jakiś czas odkrywają tam fragmenty kości zwierząt, które kojarzymy z bajek – dodaje Michał Potapiński.
Żuławy i piaski na wyciągnięcie ręki
Nie tylko z Wrzosowisk Cedyńskich słynie południowa część odrzańskich terenów. Z okolicy Markocin doskonale widoczne są Żuławy Cedyńskie.
- Powstały podczas prostowania rzeki, które trwa już od XVIII wieku. Przez 200 lat Odra została skrócona o blisko 200 kilometrów – opowiada Aleksandra Kopińska-Szykuć.
Dodajmy jeszcze do tego Puszczę Piaskową. Kompleks leśny o powierzchni około 63 km kw. znajdziemy na Pojezierzu Myśliborskim i w Dolinie Dolnej Odry. W całości znajduje się w granicach Cedyńskiego Parku Krajobrazowego. Dużą część jej nawierzchni stanowi złocisty i sypki piasek.
Wiele atrakcji po jednej i drugiej stronie
To jednak nie koniec nadodrzańskich atrakcji, a ich początek. W szóstym odcinku cyklu „Temat Rzeka” usłyszymy również o atrakcjach, które leżą po niemieckiej stronie rzeki – m.in. dawnych założeniach pałacowo-parkowych rodziny Von Armin, które dziś pełnią funkcję centrum Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry o dawnej fortecy Gartz, do której możemy dopłynąć prosto ze szczecińskich Wałów Chrobrego.
- To ciągle za mało wykorzystana forma spędzania czasu. Gartz leży nad Odrą Zachodnią, tą samą odnogą rzeki, która płynie przez centrum Szczecina. Świetna wyprawa, a mając mniejsze jednostki możemy wpłynąć w niektóre kanały na Międzyodrzu. To zawsze budzi zachwyt u naszych turystów, którzy mówią, że nie spodziewali się takiej wyprawy – mówi przewodniczka Małgorzata Duda.
Szósty odcinek cyklu „Temat Rzeka” dostępny jest na kanale YouTube Domu Kultury 13 Muz. Projekt jest realizowany przez 13 Muz z Funduszu Małych Projektów w ramach Programu Współpracy Interreg VIA Meklemburgia-Pomorze Przednie/ Brandenburgia/ Polska 2021-2027.
Komentarze