Politycy Prawa i Sprawiedliwości jeszcze nigdy tak ostro nie wypowiadali się w stronę prezydenta Piotra Krzystka. Podczas konferencji prasowej, na której poruszono problem dystrybucji węgla z portów, odmowę prezydenta Krzystka, by samorząd zaangażował się w sprawę, radny Krzysztof Romianowski nazwał „durnowatą polityką”. Samorządowiec powiedział także wprost, że jeżeli mieszkańcy miasta będą w tym roku marznąć, to… winny będzie Piotr Krzystek.


Jest apel do prezydenta Krzystka ze strony polityków PiS

W tym tygodniu Ministerstwo Aktywów Państwowych skierowało apel do samorządów o włączenie się w dystrybucję węgla dla swoich mieszkańców. Niemal od razu kilkanaście gmin zgłosiło swój akces do współpracy na tej płaszczyźnie z PGE czy Węglokoksem, również z naszego regionu m.in. Świnoujście. Dzięki pominięciu w łańcuchu dostaw pośredników, węgiel ma być tańszy i bardziej dostępny dla konsumentów. Jednak przez wielu samorządowców pomysł ten został gorzko przyjęty i zdefiniowany jako próba przerzucenia odpowiedzialności za bardzo trudne zadanie.

– Czas, by przestał pan obierać niezwykle szkodliwy kierunek polityki totalnej opozycji i rzetelnie zabrał się do pracy. Apelujemy o pilne włączenie się w pomoc w dystrybucję węgla. Samorząd jest częścią władzy publicznej i wykonuje zadania na rzecz mieszkańców. Zadbanie o elementarne potrzeby mieszkańców jest obowiązkiem władz miasta – mówiła radna Agnieszka Kurzawa.

Węgiel byłby składowany w ekoportach? „Prezydent Szczecina prowadzi durnowatą politykę”

Najostrzej wypowiedział się radny Krzysztof Romianowski.

– Rząd Prawa i Sprawiedliwości zabezpieczył na tyle dużo węgla, że będziemy go mieli na cały sezon grzewczy i będzie dostęp do surowca bez żadnego problemu. Mamy SEC, mamy MOPR, mamy ZUK, te jednostki są po to, by się zaangażować. Mamy czas wyjątkowy i prezydent Piotr Krzystek powinien nie prowadzić durnowatej polityki, tylko powinien powiedzieć: pomagam mieszkańcom Szczecina – wskazywał Romianowski. – Jeżeli Państwu zabraknie węgla, to winowajcą jest Piotr Krzystek. Rząd Prawa i Sprawiedliwości zabezpieczył węgla bardzo dużo, na cały sezon grzewczy – przekonywał.

– Ekoporty również mogłyby być wykorzystywane, by składować tam różnego typu rzeczy. Tam można byłoby składować węgiel. Znajdują się one w mieście, byłoby blisko dla mieszkańców. Gmina Miasto Szczecin posiada komunalne mieszkania i te mieszkania będą ogrzewane węglem. Jak nie będzie ogrzewania, to będzie wilgoć, a następnie konieczność remontów. To niegospodarność – dodał Maciej Ussarz.

Na pytanie, czy węgiel leży już w porcie i czeka tylko na decyzję prezydenta, radni nie potrafili odpowiedzieć. Bez odpowiedzi pozostało także pytanie, ile tego węgla jest.

– Dużo, czeka na pewno dużo. Widziałem ten węgiel, jest, są to spore ilości, ale nie powiem, jakie są to dokładne ilości – mówił Maciej Ussarz.

Krzystek: „To jest zadanie, którego nie można się podjąć z biegu”

Stanowisko prezydenta Piotra Krzystka w tej sprawie przedstawiliśmy w portalu wSzczecinie.pl w środę. Prezydent nazwał inicjatywę Ministerstwa Aktywów Państwowych „zrzucaniem odpowiedzialności” na samorządy.

– Jako samorządowcy jesteśmy często zaskakiwani różnymi, dziwnymi pomysłami ze strony rządu RP. Ten temat można było opracować wcześniej, to nie jest rzecz nagła, bo od 24 lutego wiadomo, że będą problemy z dostawami węgla i z opałem. Nie mamy infrastruktury, nie mamy sprzętu, nie mamy ludzi. To jest zadanie, którego nie można się podjąć z biegu – mówił prezydent Szczecina w rozmowie z portalem wSzczecinie.pl. – Oby się to nie skończyło, jak kończy się mobilizacja rosyjskiej armii – dodał.