„Stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa mieszkańców okolicy” – alarmuje radny Stanisław Kaup (Koalicja Obywatelska), pisząc o niszczejącym budynku przy ul. Braniborskiej 38 na Gumieńcach. Miasto zapewnia, że pustostan został lepiej zabezpieczony, a wkrótce będzie wystawiony na sprzedaż.

Budynek znalazł się w 2020 roku na miejskiej liście nieruchomości przeznaczonych do wyburzenia. Wtedy jeszcze mieszkały w nim dwie osoby. Dziś stoi pusty, choć nie zawsze tak jest.

„Budynek ten, niezamieszkany i niezabezpieczony, z powybijanymi oknami, przyciąga podejrzane osoby, które korzystają z łatwego dostępu do wnętrza. Sytuacja ta generuje niebezpieczeństwo zarówno dla tych osób, które wchodzą do budynku, jak i dla sąsiadujących mieszkańców. Mieszkańcy wyrażają obawy, że obiekt w obecnym stanie może grozić zawaleniem, co tylko potęguje potencjalne zagrożenie” – napisał radny Kaup, w interpelacji do prezydenta, prosząc o interwencję.

Urzędnicy przyznają, że miasto miało problemy z tym budynkiem. Stosowane zabezpieczenia były kilkukrotnie niszczone przez włamywaczy.

„Reakcją na zgłoszone czy też zauważone włamania do pustostanu było zlecanie kolejnych zabezpieczeń. Natomiast zgłoszenia włamań i dewastacji organom ścigania były umarzane na etapie postępowania prokuratorskiego” – informuje Anna Szotkowska, zastępca prezydenta Szczecina.

Wszystkie otwory są obecnie zamurowane. Kontrola przeprowadzona przez ZBiLK 31 października nie wykazała nowych zniszczeń.

Zabezpieczanie pustostanu to na razie jedyne działania podejmowane przez miasto. Nie ma bowiem mowy o remoncie budynku, a plany zakładające rozbiórkę są już nieaktualne.

„Nieruchomość przeznaczona została do zbycia w trybie przetargowym, który planowany jest w I połowie 2025 roku” – tłumaczy prezydent Szotkowska.

Budynek wpisany jest do gminnej ewidencji zabytków. Nabywca teoretycznie powinien zachować jego gabaryty, kształt dachu, rozkład okien i wystrój architektoniczny elewacji (cokół, gzymsy, płyciny, opaski okienne i drzwiowe). Tyle tylko, że jest jedno zastrzeżenie zapisane w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego – „w przypadku zużycia technicznego dopuszcza się likwidację budynku”.

W tym miejscu przewidziana jest zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna, zakazana jest lokalizacja usług. Budynki mogą mieć maksymalnie dwie kondygnacje nadziemne i wysokość do 9,5 metra.