Ze wszystkich pozycji zgłoszonych do tegorocznej edycji Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego jest jedna, która niewątpliwie przyciąga uwagę. Mowa o projekcie: "Budowa na planie pentagramu ☆ i cyfr 666 instalacji artystycznej rogatego bóstwa Baphometa lub jak kto woli Szatana, znanego z wielu rzeźb i malowideł umieszczonych w kościołach". Trudno powiedzieć, czy pomysł jest żartem czy poważną inicjatywą mieszkańca miasta. Magistrat z przyczyn formalnych pomysł odrzucił.

"Szczecin ma szansę mieć swojego popkulturowego bohatera znanego w całej Polsce"

Uzasadnienie projektu budowy pomnika "rogatego bóstwa" wydaje się być jak najbardziej poważne. Autor jako miejsce wskazuje okolice placu Adamowicza lub al. Papieża Jana Pawła II. Czytamy, że pomnik byłby atrakcją turystyczną, a "dzieci mogłyby robić sobie zdjęcia na jego kolanach".

– Szczecin ma szansę mieć swojego popkulturowego bohatera znanego w całej Polsce i wśród Polonii na całym świecie, niczym miasta w USA. Wskazane miejsce jest uczęszczane przez mieszkańców i turystów, znajduje się na terenie objętym monitoringiem, więc nawet jeśli ktoś wpadłby na szalony pomysł, by narazić się rogatemu bóstwu taki czyn będzie mocno utrudniony – czytamy w uzasadnieniu projektu. – Instalacja z pewnością spotka się z zainteresowaniem turystów przybywających do Szczecina, a już sama inicjatywa upamiętnienia rogatego bóstwa w takiej formie odbije się echem w ogólnopolskich mediach.

Autor zakwalifikował projekt jako pomysł ogólnomiejski, a jego koszt wycenił na 4,3 miliona złotych.

"Szatański" pomysł odrzucony z powodów formalnych

W sumie w tegorocznej edycji Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego złożono 202 projekty. Kontrowersyjny projekt nie przeszedł pozytywnie urzędowej weryfikacji ze względu na braki formalne.

– Ktoś złożył taki projekt, było to zgodne z procedurami, projekt został przeczytany, ale posiadał liczne braki formalne – wyjaśnia w rozmowie z portalem wSzczecinie.pl Magda Błaszczyk, dyrektor Biura Dialogu Obywatelskiego Urzędu Miasta w Szczecinie. – Projekt był bezimienny i nie posiadał listy poparcia. Co więcej, autor usunął swoje konto internetowe w systemie SBO – mówi dalej dyrektor Błaszczyk.

Obecnie trwa weryfikacja innych projektów zgłoszonych do SBO. Głosowanie odbędzie się jesienią.