Śladami szczecińskich Żydów albo po terenach byłej Stoczni Szczecińskiej. IPN zaprasza na historyczne spacery po mieście.
Sierpniowe spacery po terenach byłej Stoczni Szczecińskiej i Niebuszewie cieszyły się tak dużym zainteresowaniem, że w najbliższych dniach szczeciński oddział Instytutu Pamięci Narodowej zaplanował kolejne edycje wycieczek.
Po niedostępnych terenach byłej Stoczni Szczecińskiej
W środę i piątek (16 i 18 września) będzie można zobaczyć niedostępne na co dzień stoczniowe pochylnie, hale montażowe oraz zajrzeć do historycznej świetlicy, w której podpisywano porozumienia robotników z władzą. Uczestnicy spaceru „Szczecińskie stocznie. Symbole epok. Od Schiffswerke do Solidarności” poznają przy tym przekrojową historię stoczni w Szczecinie - począwszy od czasów niemieckich, aż do upadku komunizmu. Zwiedzanie zostanie wzbogacone pokazem zdjęć i krótkim wykładem.
Spacery po terenach dawnej Stoczni Szczecińskiej startują o godz. 11:00 spod bramy kolejowej (od ul. 1 maja).
Śladami szczecińskich Żydów
Z kolei 21 września (poniedziałek) IPN zaprasza na wycieczkę „Niebuszewo – Lejbuszewo. Śladami szczecińskich Żydów”. W trakcie spaceru będzie można poznać losy Żydów, którzy po wojnie osiedlili się w Szczecinie (głównie w mało zniszczonej przez bombardowania dzielnicy Niebuszewo) i utworzyli tutaj jedno z największych skupisk w całym kraju. Uczestnicy tej wycieczki odwiedzą miejsca, gdzie funkcjonował sklep z mięsem koszernym, dom modlitw, stary żydowski cmentarz oraz stara i nowa siedziba Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Szczecinie.
Spacer po Niebuszewie również zaplanowano o godz. 11:00. Zbiórka pod Dworcem Niebuszewo.
Na wszystkie wycieczki wstęp jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy. Zgłoszenia należy przesyłać drogą mailową na adres mateusz.lipko@ipn.gov.pl lub telefonicznie pod nr tel.: 91 3129429.
Więcej wycieczek
We wrześniu w Szczecinie trwają też Europejskie Dni Dziedzictwa, w ramach których odbędą się wycieczki m.in. po kwaterze żydowskiej na Cmentarzu Centralnym (17 września), wzgórzu Ackermanna (20 września), Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim (21-25 września) i gmachu Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie (26 września). Na część z nich obowiązują zapisy, ale wstęp jest bezpłatny. Szczegóły znajdują się tutaj
Komentarze
1