Dokumentacja projektowa zostanie stworzona pod koniec przyszłego roku. Wtedy też zostanie ogłoszony przetarg, a budowa potrwa dwa lata.
Procedura tworzenia dokumentacji jest dość skomplikowana. Zanim projektant wystąpi o warunki zabudowy, otrzyma warunki techniczne przyłączenia do mediów. Po otrzymaniu warunków zabudowy, Studio ma 90 dni na przedstawienie szczegółowej koncepcji projektu nowej filharmonii. Po zatwierdzeniu koncepcji, w ciągu 120 dni ma powstać projekt budowlany. W tym samym czasie, firma składa wniosek o pozwolenie na budowę. W przeciągu kolejnych czterech miesięcy, zostanie sporządzony kosztorys oraz dokumentacja wykonawcza. Dopiero po spełnieniu wyżej opisanych czynności, można ogłosić przetarg.
Jak informuje Piotr Landowski, przedmiotem oddzielnych zamówień będzie opracowanie dokumentacji specjalistycznych dotyczących:
• projektu wnętrz
• projektu indywidualnego wyposażenia i umeblowania
• inżynieryjnych projektów scenotechnicznych
• studium iluminacji obiektu
• projektu akustyki.
Koszt inwestycji to ok. 90 mln zł. Miasto będzie starać się o dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej (15 mln euro jest już zapisane w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013- red.)
*Przedstawiciele Estudio Barozzi Veiga, biura które wygrało międzynarodowy konkurs na projekt nowej filharmonii
**Projektant EVB
Agnieszka Samsel** o nowej filharmonii
Obiekt ma stać się nowym miejskim symbolem, z którym mieszkańcy mogliby się identyfikować i orientować w swojej przestrzeni, punktem odniesienie dla ludzi jedynie przejeżdżających.
Projektując budynek myśleliśmy o mieście, stworzyliśmy go z jego elementów. Podkreśla on to, co w Szczecinie najbardziej nas urzekło.
Nowy obiekt doskonale wpisuje się w istniejący w mieście szlak turystyczny, uzupełnia go, rewitalizuje i ożywia miasto.
Nasz budynek jest jak cenny minerał, kryształ, zmienia się wraz ze zmianami pory dnia i roku.
W ciągu dnia jest lśniącym jasnym obiektem na tle ciemnego nieba. W nocy staje się spektakularną świecącą katedrą, światłem Szczecina.
Jest symbolem miasta które będzie, które dzieje się w tej chwili.
Krótko o EVB
EBV architekci jest biurem projektowym założonym przez Fabrizio Barozzi (Trento, Włochy, 1976) oraz Alberto Veiga (Santiago, Hiszpania, 1973) zajmuje się architekturą, urbanistyką i projektowaniem wnętrz, działające zarówno w przestrzeniach publicznych jak i prywatnych.
Doświadczenie, zgromadzone dzięki wieloletniej współpracy z renomowanymi architektami, pozwoliło na rozpoczęcie własnej działalności o wysokiej jakości, gdzie architektoniczne badania odgrywają główna role.
EBV architects wygrało wiele krajowych I międzynarodowych projektów. Wyróżniającymi się projektami biura sa projekt Sali Koncertowej Águilas (Murcia) w Hiszpanii, Adaptacja dawnego Klasztoru Sw. Klary
na ośrodek handlowo- gastronomiczny, z publicznym parkiem i socjalnym zespołem mieszkaniowym w historycznym centrum miasta Úbeda (Andalucia) w Hiszpanii oraz projekt Siedziby Konsorcjum Winiarskiego dla regionu Ribera del Duero Roa (Burgos) Hiszpania.
Jednym z ostatnich sukcesów biura było zwycięstwo w corocznym konkursie, na najlepsze młode biuro w Katalonii, organizowanym przez COAC (Departament Architektury Katalonii, w Hiszpanii).
Komentarze
0