Wrak niemieckiego holownika parowego i elementy rozbitego samolotu – to znaleziska udokumentowane podczas rekonesansu przeprowadzonego na wyspach Jeziora Dąbie. W dalszych planach jest m.in. badanie miejsca upadku amerykańskiego bombowca B 17.
Wszystko w ramach projektu „Wraki Jeziora Dąbie”, realizowanego przez Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Dziedzictwo Morza, Muzeum Narodowe w Szczecinie oraz Zakład Genetyki Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.
Holownik parowy i elementy samolotu
Na dnie Jeziora Dąbie spoczywa co najmniej kilkanaście wraków. Tajemnice kryją również okoliczne wyspy. Podczas prac badawczych, na jednej z nich natrafiono w ostatnich dniach na nitowany kadłub ze śladami cięcia przez złomiarzy.
Najprawdopodobniej to fragment niemieckiego holownika parowego, który został zatopiony lub uszkodzony w czasie II wojny światowej. Zdjęcia lotnicza z końca lat 40. pokazują, że w okolicy było więcej wraków, ale z niewiadomych przyczyn tylko ten jeden nie został później usunięty.
Na jednej z wysp zlokalizowane też elementy rozbitego samolotu. Nie można jednak na tym etapie stwierdzić, z jakiej maszyny pochodzą.
Bombowiec, Betonowiec i Bolek
Dużo więcej wiadomo o amerykańskim bombowcu B 17, który w czasie wojny spadł do Jeziora Dąbia. We współpracy z firmami Escort i UW Service ustalono już, w którym miejscu się znajduje. Dalsze badania, w tym nurkowe, planowane są na lato. Prace toczą się przy współpracy z rządową Amerykańską Agencją Obrony Defense POW/MIA Accounting Agency, która zajmuje się poszukiwaniem zaginionych podczas II wojny amerykańskich samolotów i lotników.
Badania obejmą też wrak holownika parowego Bolek i osadzony na mieliźnie Betonowiec. Naukowcy proszą o kontakt wszystkie osoby, które mają informacje na temat tych i innych wraków.
„Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu oraz Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Dziedzictwo Morza zaprasza do współpracy oraz pomocy przy projekcie ,,Wraki Jeziora Dąbie”. Osoby mające informacje o wrakach znajdujących się w Jeziorze Dąbie lub posiadające stare zdjęcia np. Betonowca lub holownika Bolek prosimy o kontakt na e-mail: dyrektor@muzeum.kolobrzeg.pl ew. alekost@wp.pl lub pod tel. 601402400”.
Komentarze
11