Fragment fortecznego Szczecina pozostanie. Mur odkryty podczas prac przy budowie CH Kaskada zostanie zachowany.
Cenne znalezisko historyczne, któremu groziła anihilacja, spowodowana kolidującymi z jego istnieniem planami budowlanymi, pozostanie jako stała ekspozycja. Obecnie trwają jeszcze badania w celu ustalenia historycznego okresu pochodzenia fortyfikacji, czy jest to XVII wiek i okres szwedzki, czy wiek XVIII i okres pruski.
- Prace prowadzone są pod nadzorem archeologicznym, jak również wykonywane są badania architektoniczne, dokumentujące poszczególne fazy. Do powyższego zobowiązuje inwestora zapis w uzgodnionej, we wrześniu 2007 roku ze służbą konserwatorską, dokumentacji projektowej. W dokumentacji projektowej znajduje się także zapis o ekspozycji ewentualnego znaleziska w istniejącym obiekcie - informuje Małgorzata Gwiazdowska Miejski Konserwator Zabytków.
Przypomnijmy, że w obronie znaleziska stanęli redakcja i użytkownicy portalu Sedina.pl, zrzeszającego miłośników dawnego Szczecina. Wystosowany został list otwarty do konserwatora zabytków, w którym, wyrazili stanowczy sprzeciw wobec możliwości rozbiórki muru.
Komentarz:
Szczecin cały czas poszukuje sposobu na wyjątkowość. Niedawno roztoczona wizja pływających ogrodów nie przekonała każdego. Przykładem może być chociażby fakt prześmiewczego plakatu jaki pojawił się w przejściu podziemnym obok CH Galaxy. Przypomnijmy twórcy plakatu, sparodiowali logo Szczecina w zapisie fonetycznym uznawanym przez niektórych jako błędny, zamienili nazwę wstawiając w jej miejsce nazwisko Prezydenta Krzystka. Także hasło floating garden zostało zastąpione hasłem floating president.
Nie ma takiej wizji, która trafiłaby do każdego, dlatego kiedy pojawia się okazja, aby w centrum Szczecina stworzyć coś wyjątkowego, a taka w moim przekonaniu będzie ekspozycja zabytkowego muru, w centrum handlowym, wtedy trzeba okazję za ogon chwycić. Zbierając cegiełkę do cegiełki takich wyjątkowości, zbierzemy w jednolitą całość wyjątkowość, której Szczecin poszukuje. Połączenie historii z nowoczesnością, czkawką się nie odbije, będzie to kolejna atrakcja turystyczna, miejsce wycieczek szkolnych. Sprawnie konstruując ekspozycję muru, możemy zyskać jeden z atomów w materii Szczecina, który warto odwiedzić, z którego można być dumnym. Pozostaje cieszyć się, że przygotowując dokumentację pod budowę CH Kaskada, pomyślano o ochronie ewentualnych znalezisk ściśle związanych z historią Szczecina. Poza tym, jak wyglądałby fakt zniszczenia takiej pamiątki w momencie, w którym Szczecin ma zamiar walczyć o miano Europejskiej Stolicy Kultury 2016.
Komentarze
1