Koncerty na Wałach Chrobrego, pokazy sprzętu wojskowego, degustacja grochówki, wieczorny bieg, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, rodzinne warsztaty w muzeum. To wszystko w Szczecinie z okazji 97. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Oficjalne obchody Święta Niepodległości wraz z uroczystościami patriotycznymi rozpoczną się w środę, 11 listopada, o godzinie 13:00 na prawobrzeżu na rondzie Ułanów Podolskich – pod pomnikiem w Hołdzie Żołnierzom 12. Pułku Ułanów Podolskich. O godz. 15:00 odbędzie się spotkanie przy popiersiu Marszałka Józefa Piłsudskiego na pl. Szarych Szeregów.

W związku z obchodami plac Szarych Szeregów zostanie zamknięty dla ruchu. Tramwaje linii 1, 5, 11 i 12 oraz autobusy linii 87 pojadą zmienionymi trasami. O szczegółach zmian można przeczytać tutaj

Szczeciński Marsz Niepodległości

W samo południe z placu Orła Białego wyruszy V Szczeciński Marsz Niepodległości organizowany przez Porozumienie Środowisk Patriotycznych. Poprzedzi go o godz. 10:00 msza święta w katedrze św. Jakuba. Tuż po jej zakończeniu zostanie też odsłonięta i poświęcona tablica upamiętniająca oficerów i żołnierzy podziemia narodowego.

Atrakcje dla miłośników militariów

Główne obchody Święta Niepodległości, które rozpoczną się o 10:00 i potrwają do 15:00, odbędą się na górnym tarasie Wałów Chrobrego. Zaplanowano tam atrakcje dla całych rodzin. Będzie można z bliska obejrzeć sprzęt wojskowy (10:00 - 15:00) oraz spróbować tradycyjnej żołnierskiej grochówki (w godz. 13:00 – 15:00).

Dodatkowo, na pl. Adama Mickiewicza w godzinach 13:30 – 14:00 odbędzie się pokaz praktycznego wyszkolenia żołnierzy w wykonaniu 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej.

Specjalnie dla najmłodszych zorganizowane zostanie harcerskie miasteczko niepodległości (w godz. 10:00 – 13:00). Dzieci i rodzice będą mogli wziąć także udział w rodzinnych warsztatach w Muzeum Narodowym, podczas których wykonają m.in. kokardę narodową i flagę polską. Chętni będą mogli wziąć również udział w konkursie na najciekawszy projekt monety oraz w grze historycznej Droga do Wolności – Józef Piłsudski. Warsztaty w Muzeum odbywać się będą w godz. 11:00 – 15:00.

Koncerty na Wałach Chrobrego

Poza atrakcjami militarnymi, na górnym tarasie Wałów Chrobrego w godz. 11:00 – 14:00 zaplanowano koncerty młodych zespołów z województwa zachodniopomorskiego.

Tuż po nich, o godzinie 14:00, zagrają Chorzy.

Spektakl i koncert w Zamku Książąt Pomorskich

O godz. 16:00 Zamek Książąt Pomorskich zaprasza na spektakl teatralny „Kobiety w widnokręgu” wg prozy Wiesława Myśliwskiego oraz fragmentów poezji i prozy polskiej. Przedstawienie w wykonaniu grupy recytatorsko-wokalnej Espero z Polskiego Związku Niewidomych odbędzie się w sali ks. Anny Jagiellonki (wejście B). Wstęp jest wolny.

Natomiast o 17:00 w Zamku Książąt Pomorskich rozpocznie się koncert muzyki patriotycznej, w programie którego znalazły się polskie pieśni patriotyczne związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości, pieśni z okresu I oraz II wojny światowej oraz utwory polskich kompozytorów - S. Moniuszki i F. Chopina. W sali ks. Bogusława X zabrzmią m.in. Pierwsza kadrowa, Warszawianka, Pierwsza Brygada, Jesienny deszcz, Hymn do Bałtyku, Pieśń wieczorna, O mój rozmarynie. Wystąpi dwunastoosobowy zespół wokalny Pomerania Singers. Wstęp na koncert także jest bezpłatny.

Wieczorny Bieg Niepodległości

Tego dnia odbędzie się również II Wieczorny Bieg Niepodległości. Uczestnicy biegu wystartują o godzinie 19:00 spod fontanny na Jasnych Błoniach. Najpierw wykonają rundę honorową pod platanami, a następnie pobiegną trasą „Wieczornego biegania w Szczecinie”, czyli spod fontanny do Arkonki. Udział w biegu jest bezpłatny.

Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych

Ponadto, Rada Osiedla Pogodno zaprasza wszystkich mieszkańców Szczecina na plac im. Waleriana Pawłowskiego (scena przy ul. Brodzińskiego). W środę o godz. 14:00 odbędzie się tam wspólne śpiewanie różnorodnych pieśni patriotycznych. Udział oczywiście bezpłatny.

Świętowanie w Starej Rzeźni

Na obchody Święta Niepodległości zaprasza również Stara Rzeźnia. Wydarzenie, które odbędzie się na Łasztowni będzie miało morski charakter. Rozpocznie je o godzinie 11:11 wspólne odśpiewanie "Hymnu do Bałtyku". W programie przewidziane są także spotkania, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych oraz inicjatywy dla dzieci.