Od kiedy znamy „Bartona Finka” i "Fargo" praktycznie każde następne dzieło filmowe braci Coen jest przyjmowane jako wielkie wydarzenie. Także najnowsze – "Poważny człowiek”, które możemy od 11 czerwca obejrzeć m.in. w szczecińskim Multikinie.
„Przyjmuj z prostotą wszelkie koleje swego losu”. Ta myśl wyjęta z pism Rashiego, którą poprzedzają ten obraz Coenowie. Shlomo Yitzhaki, lepiej znany pod akronimem Rashi (R Abbi Sh lomo Y itzhaki) żyjący w XI wieku we Francji był znany jako autor pierwszego kompleksowego komentarza na do Talmudu. ”Gdy odkrywasz, że wszelkie prawdy to kłamstwo i umiera w tobie cała radość…”- to z kolei słowa z piosenki Jefferson Airplane.”Somebody To Love”, która kilkakrotnie rozbrzmiewa w tle. M.in. słucha jej syn głównego bohatera filmu na swoim walkmanie podczas lekcji w szkole, nie zauważając, że tuż zanim stoi nauczyciel. Oczywiście zostaje ukarany za to wykroczenie, ale jego kłopoty szkolne to kropla w porównaniu z potopem nieszczęść, który spada na jego ojca Larry`ego Gopnika. Pierwszym jest jego nieprzystosowany społecznie brat – Arthur, która wprowadza się do jego domu (i potem nieustannie blokuje łazienkę). Wkrótce później Judith – żona Larry`ego oświadcza, że chce się z nim rozwieźć, ponieważ poznała kogoś. ...
Choć cała akcja „Poważnego Człowieka” rozgrywa się w latach sześćdziesiątych w Minnesocie, to prolog ukazuje nam pewne żydowskie małżeństwo z początków dwudziestego wieku.. Kobieta nie chce przyjąć pod dach gościa twierdząc, że Reb Groshkover już od trzech lat nie żyje, a więc ktoś, kto puka do ich drzwi to może być tylko dybuk - dusza martwego człowieka, która wędrując po ziemskim padole nie może sobie znaleźć miejsca. To wprowadzenie sugerować może, że Larry pokutuje za grzechy swoich przodków Larry jest osobą bardzo wierzącą dlatego próbuje szukać rozwiązania swoich problemów u rabinów, ale te próby są tragikomiczne ... Jego etat profesora matematyki też jest zagrożony z powodu tajemniczych anonimów posądzających go o niemoralność i sporu z pewnym azjatyckim uczniem, który domaga się lepszych ocen zostawiając w jego biurku bardzo znaczącą sumkę...
Krytycy filmowi uznają „Poważnego człowieka” za najbardziej osobisty film braci Coen, Bezsprzecznie w żadnym innym swym obrazie tak bardzo nie zajęli się swą żydowską tożsamością , swym dziedzictwem i intelektualnym bagażem doświadczeń z nią związanych.
Pozwalają sobie na to by przedstawić żydowskie obyczaje i mentalność, wydobywając z nich komizm (niczym Woody Allen) ale także skłaniając widza do refleksji co jest w życiu najważniejsze: miłość, wiara a może matematyka ? Czarny humor, który obficie spływa z dialogów i poszczególnych sytuacji, jest tylko tworzywem, które służy Ethanowi i Joelowi do powiedzenia czegoś o sobie i do nakreślenia barwnego środowiskowego portretu peryferyjnej społeczności. Jak dla mnie pełna satysfakcja !
Komentarze
0