Dwa lata później, czyli w lipcu 2025 roku, ma zakończyć się budowa Mediateki na osiedlu Majowym. Potem, do połowy września, planowane są odbiory prac.

W ostatnim czasie na budowie pracuje od 10 do 20 osób, w zależności od prowadzonych prac. 

– Na budowie trwa montaż witryn i okien aluminiowych – informuje Tomasz Klek, rzecznik prasowy miasta ds. mieszkalnictwa. – Poza tym prowadzone są roboty związane z dachem, instalacjami wodno-kanalizacyjnymi, grzania i chłodzenia, a także prace elektryczne i tynkarskie.

Do wykonania pozostały elewacja z płyt betonowych, posadzki betonowe, prace wykończeniowe (w tym płytki ceramiczne, stolarka drzwiowa, malowanie, osprzęt elektryczny, system multimedialny, biały montaż) oraz zagospodarowanie terenu. 

Ile będzie kosztować utrzymanie?

Ostatnie wyliczenia pochodzą z lutego 2023 roku i nie obejmują wzrostu inflacyjnego oraz kosztów osobowych. Wówczas koszty eksploatacji obiektu oszacowano na 900 tysięcy złotych.

– Nie mamy i nie przygotowujemy obecnie nowych szacowań dotyczących kosztów eksploatacji. Prace budowlane są już znacznie opóźnione i nie wiemy, kiedy możemy spodziewać się ich finału oraz możliwości otwarcia filii. Jednocześnie sytuacja rynkowa jest na tyle dynamiczna, że koszty usług, materiałów, mediów i wynagrodzeń niezwykle szybko się zmieniają, wobec czego stała aktualizacja szacowanych kosztów jest bezzasadna – informuje Ewa Krukowska z Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Jak słyszymy, dopiero kiedy utworzony zostanie plan finansowy uwzględniający rzeczywisty termin udostępnienia obiektu, przeprowadzona zostanie kolejna analiza.

Dwuletnie opóźnienie

Przypomnijmy, że umowa na realizację została zawarta 3 stycznia 2022 roku. Według szacunków, budowa nowoczesnego centrum kultury miała potrwać około półtora roku (508 dni), czyli bryła powinna już stać, a biblioteka przyjmować pierwszych czytelników.

Tymczasem według najnowszych informacji inwestycja ma zakończyć się w lipcu 2025 roku, a odbiory z generalnym wykonawcą mają potrwać do połowy września 2025 roku.

Generalny wykonawca, czyli spółka HD Construction, nie został obarczony karami umownymi. Te zostaną naliczone dopiero wtedy, gdy „nie zakończy inwestycji w umownym terminie i bez uzasadnionych przyczyn”. Opóźnienia są efektem zawirowań na rynku budowlanym, skokowym wzrostem cen materiałów i kosztów robót oraz gwałtownym wzrostem inflacji.

To nie będzie tylko biblioteka

Projekt Mediateki, za którym stoją architekci Karol Barcz i Kamila Buczkowska, został wyłoniony w konkursie architektonicznym z 2018 roku. W budynku czytelni (A) ma znaleźć się wypożyczalnia zbiorów, przestrzenie dla dzieci, do pracy indywidualnej i w grupach, strefa odpoczynku przy książce lub gazecie, stanowiska komputerowe, miejsca pracy dla osób ze specjalnymi wymaganiami. Z górnej kondygnacji będzie można przejść na otwarty taras.

W najmniejszej części budynku (B) znajdzie się zaplecze sanitarne, szatnie oraz sale – muzyczna, multimedialna i projekcyjna. Na parterze ma znaleźć się kawiarnia. W ostatnim segmencie (C) zaprojektowano salę spotkań na blisko 200 osób.

– Obecnie przewidujemy zatrudnienie w filii co najmniej dziesięciu osób. Będzie to placówka otwarta 6 dni w tygodniu, w trybie dwuzmianowym, zatem taka liczba pracowników wydaje się absolutnym minimum, aby zapewnić sprawność i odpowiednią jakość obsługi – dodaje Ewa Krukowska.

Łączny koszt inwestycji został oszacowany w Wieloletniej Prognozie Finansowej Szczecina na ponad 33,1 mln zł.