Gdzie Otto von Bismarck pisał listy obiecując poprawę? Jaki budynek pamięta dwie, przyszłe caryce? Kto był odpowiedzialny za śmierć Gryfitów? I jak brzmią katedralne organy? Tego wszystkiego dowiemy już w niedzielę podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego.
Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego, obchodzony 21 lutego, został ustanowiony w 1989 roku podczas III Konwencji Światowej Federacji Stowarzyszeń Przewodników Turystycznych. W Szczecinie obchody będą przeprowadzone po raz pierwszy. Uroczyste obchody odbędą się 24 lutego, w niedzielę. Tego dnia przewodnicy oprowadzą słuchaczy po naszym mieście bezpłatnie. Ideą dnia jest pokazanie pracy przewodnika. Organizatorem szczecińskich obchodów jest Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Pilotów i Przewodników.
W trakcie niedzielnych obchodów, będzie można dowiedzieć się m.in.: gdzie i dlaczego, do dziś mawia się "nie bądź taki pewny siebie, bo nie chronią cię mury Szczecina", dlaczego nasze miasto nazywane jest "kolebką caryc", gdzie w Szczecinie znajduje się wizerunek Matki Boskiej Śledziowej, co wspólnego ma Szczecin ze słynnym transatlantykiem Titanic? W programie zaplanowane jest zwiedzanie Starego Miasta, Zamku Książąt Pomorskich, Wałów Chrobrego, Katedry św. Jakuba oraz dwie siedziby Muzeum Narodowego w Szczecinie: Galeria Sztuki Dawnej oraz Muzeum Historii Szczecina.
Specjalnie dla najmłodszych przygotowany został specjalny program pełen legend i ciekawostek. Kim była Sydonia von Borck? Skąd na Zamku Książąt Pomorskich wzięły się czarne koty? Jakie mityczne zwierzę znajduje się w herbie Księstwa Pomorskiego i gdzie możemy je spotkać dzisiaj? W programie nie zabraknie również licznych atrakcji i konkursów z nagrodami, związanymi z miastem i regionem.
Pierwsze obchody Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego odbędą się 24 lutego, początek o godzinie 11.00. Uroczystość rozpocznie się na Placu Orła Białego, gdzie po powitaniu, przewodnicy i członkowie Stowarzyszenia rozpoczną oprowadzanie wszystkich chętnych po mieście. Tego dnia przewodnicy pracują społecznie i za swoje usługi nie pobierają od nikogo wynagrodzenia. Stąd będą mogli wyruszyć w 20-25-osobowych grupach na zwiedzanie, które zakończy się o 14:00 koncertem organowym w znajdującej się na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego, Bazylice Archikatedralnej św. Jakuba Apostoła. Przewodnicy dysponują również językami niemieckim i angielskim.
Patronat nad obchodami objęli: Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz, Prezydent Miasta Szczecin Piotr Krzystek, Dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie Lech Karwowski oraz Ksiądz Proboszcz Bazyliki Archikatedralnej św. Jakuba Apostoła Jan Kazieczko.=
Komentarze
0