Ponad 600 roślin, instalacja świetlna imitująca światło słoneczne, mikrofarma, na której uprawiane są warzywa i owoce, hodowla jadalnych grzybów oraz mnóstwo innowacji ekologicznych. Już jutro w Szczecinie otwarty zostanie „Dom jutra”, który powstał w blisko 250-metrowym lokalu w stuletniej kamienicy przy pl. Odrodzenia. To pierwsza tego typu inicjatywa sieci IKEA na świecie. Jak mówią koordynatorzy projektu, "Dom jutra" ma stać się miejscem inspiracji dla osób, które chcą coś zmienić w swoim miejscu zamieszkania i w swoim stylu życia.
Inspirujące miejsce! „Będziemy tu rozmawiać o tym, jak ma wyglądać nasza planeta w przyszłości”
„Dom jutra” już od progu zaskakuje nowoczesnym, bardzo ekologicznym zaaranżowaniem przestrzeni. Inicjatorom zależało, by było to miejsce zielone oraz przyjazne środowisku. Wszystkie pomysły na zagospodarowanie czterech pomieszczeń mają inspirować mieszkańców Szczecina. Nie jest to jednak typowy showroom, który ma na celu prezentowanie produktów z katalogu sieci IKEA. Jak mówią koordynatorzy projektu, to pomysł, który ma zapoznać szczecinian ze stylem IKEA, filozofią działania firmy oraz proekologicznym nastawieniem sieci do codziennego funkcjonowania.
– To inicjatywa unikalna na skalę światową. Nasze miejsce nazwaliśmy „Domem jutra”. Będziemy tu rozmawiać o tym, jak ma wyglądać nasza planeta w przyszłości i jak nasze codzienne działania i przyzwyczajenia mogą poprawiać jej stan – tłumaczy Karol Tomczyk, dyrektor regionu IKEA Szczecin. – Możemy tu zobaczyć, jak produkty IKEA mogą pomagać w codziennym, proekologicznym funkcjonowaniu, tak żebyśmy nie zużywali naszej planety mocniej, niż potrzebujemy. Zestawiamy innowacyjne pomysły z koncepcjami, które są już Państwu dobrze znane. Pokazujemy, że każdy może mieć nowoczesne mieszkanie, które będzie jednocześnie funkcjonalne i ekologiczne – dodaje.
Kompostownik, ekologiczna farma i rośliny oczyszczające powietrze
Wszystkie pomieszczenia „Domu jutra” pełne są innowacyjnych rozwiązań. W jadalni możemy napić się kawy, a następnie wyrzucić fusy do nowoczesnego kompostownika, w którym nad renaturyzacją odpadów naturalnych pracuje ponad… 200 dżdżownic. Uzyskany kompost używany jest do wzmacniania roślin, których w „Domu Jutra” jest ponad 600. Stoją na parapetach, przy ścianach, ale i zwisają z sufitów. Inicjatorzy projektu podkreślają, że zieleń jest bardzo istotna, bo oczyszcza powietrze w „Domu jutra”.
Prawdziwym przebojem może okazać się nowoczesna farma, zajmująca powierzchnię jednego z pokojów. Uprawiane są tam owoce i warzywa, które wykorzystywane będą do warsztatów. (Mają odbywać się regularnie.) Zamknięty obieg na farmie sprawia, że np. woda w akwariach oczyszczana jest przez rosnące w donicach rośliny. Duże wrażenie robią także hodowla grzybów jadalnych czy wielka lampa, która wiernie imituje światło słoneczne w różnym natężeniu.
– Każdy z nas może w swoim domu hodować rośliny. Można je używać do przyrządzania sobie jedzenia, ale są one także doskonałą ozdobą. Mamy także przestrzeń do projektowania kuchni. Każdy może zainspirować się i stworzyć własną kuchnię opartą o zrównoważony rozwój. Powstała także "agora” i „warsztatownia”, czyli miejsca, gdzie odbywać się będą dyskusje oraz gdzie planowane są warsztaty np. spożywcze, recyklingowe czy manualne – zapowiada Karol Tomczyk, dyrektor regionu IKEA Szczecin.
Uroczyste otwarcie „Domu jutra” odbędzie się 18 czerwca o godzinie 12:00. Miejsce będzie dostępne dla mieszkańców od poniedziałku do soboty od godz. 10:00 do 20:00. Warsztaty, prelekcje i dyskusje odbywać się będą regularnie według harmonogramu dostępnego na fanpage'u IKEA Dom Jutra.
"Dom jutra" to czasowa inicjatywa trwająca od czerwca 2020 roku do momentu otwarcia sklepu IKEA w Szczecinie, które planowane jest w 2021 roku. Po tym czasie IKEA przekaże w pełni wyposażoną przestrzeń miastu, które zadeklarowało chęć kontynuacji projektu pod nazwą „Dom Skandynawski”. Będzie to miejsce spotkań, wymiany opinii, w którym pojawiać się będzie zarówno kultura, jak i biznes.
Komentarze
16