Archiwum Państwowe w Szczecinie złożyło wniosek o pozwolenie na budowę nowej siedziby przy ul. Żołnierskiej. Jeśli uda się pozyskać dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, gmach powinien być gotowy w 2023 r.

Budowa jest koniecznością, bo zabytkowy budynek Archiwum przy ul. św. Wojciecha wkrótce nie będzie w stanie pomieścić wszystkich spływających tam archiwaliów.

- Od różnych instytucji cały czas dostajemy duże ilości akt. Magazyny wystarczą nam na trzy lata. Później nie będziemy mieli już w nich miejsca. Budowa nowej siedziby to zachodniopomorska racja stanu – podkreśla dr hab. Krzysztof Kowalczyk, dyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie.

Trwają prace projektowe

O nowej siedzibie mówi się już od lat. Pierwsza koncepcja zakładała lokalizację tuż przy Jasnych Błoniach, na dzisiejszym parkingu przychodni Szpitala Wojskowego. Od dawna jest to już jednak nieaktualne. W zamian wybrano działkę przy ul. Żołnierskiej, tuż przy pętli tramwajowej Krzekowo, sąsiadującą z budynkami dawnych koszar, w których obecnie urzędują Prokuratura Rejonowa i Straż Graniczna.

- Obecnie opracowujemy projekt budowlany i wykonawczy. Zamknięcie projektów wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę planowane jest na lipiec 2020 r. – informuje dyrektor Kowalczyk.

Koszt rzędu 80 mln zł

Prace projektowe kosztują 2 mln zł. Ich realizacja jest możliwa, bo udało się uzyskać dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na prace budowlane będą potrzebne jednak dużo większe pieniądze. Ostatnie szacunki, po urealnieniu kosztów wobec rosnących cen na rynku budowlanym, mówią o 80 mln zł. Nadzieją na uzyskanie niezbędnych funduszy jest przygotowywany przez rząd plan rozwoju archiwów państwowych. Powinien on objąć również szczecińską instytucję.

Nowa siedziba przy ul. Żołnierskiej gwarantować ma bardziej komfortowe warunki pracy i przechowywania dokumentów. Jej bryła będzie dostosowana wysokością do sąsiadujących budynków. Stanie od strony południowo-wschodniej granicy działki, jako uzupełnienie układu urbanistycznego budynków dawnych koszar wojskowych.

Najstarsze akta w historycznych wnętrzach, a nowe w nowoczesnych

Budowa nowej siedziby umożliwi likwidację magazynów zamiejscowych w Międzyzdrojach, Stargardzie, Strzmielu i w Dobrej. Natomiast zabytkowy budynek przy ul. św. Wojciecha w Szczecinie oczywiście nadal pozostanie własnością Archiwum Państwowego. Docelowo przechowywane byłyby tam archiwalia przedwojenne, a przy ul. Żołnierskiej akta wytworzone po 1945 r.

Na razie istniejąca siedziba Archiwum przy ul. św. Wojciecha pozostaje zamknięta ze względu na ograniczenia związane z pandemią koronawirusa. Ale archiwiści powoli szykują się do „odmrożenia” działalności.

- Proces ten będzie polegał na udostępnieniu pracowni/czytelni w ograniczonym zakresie, po spełnieniu rygorów sanitarnych. Nastąpi to po konsultacji z Sanepidem. Myślę, że przy obecnym stanie epidemicznym będzie to możliwe w czasie najbliższych tygodni – prognozuje dyrektor Kowalczyk.