Dwa szczecińskie teatry włączyły się w tym roku do ogólnopolskiej akcji „bilety za grosze”. Wejściówki będzie można kupić w najbliższą sobotę, 12 maja. Sprzedaż będzie prowadzona tylko w kasach teatrów.
W tym roku promocyjna cena biletów wynosi 300 groszy, czyli 3 zł. Ich sprzedaż rozpocznie się w sobotę, 12 maja. Bilety będzie można kupić tylko w kasach teatrów.
Co zobaczymy?
Teatr Lalek Pleciuga zaprasza na spektakl pt. „Pinokio” w reżyserii Ireneusza Maciejewskiego. To sztuka przedstawiająca niezwykłą historię drewnianego pajacyka, który miał jedno wielkie marzenie: stać się prawdziwym chłopcem. Przedstawienie jest odpowiednie dla dzieci wieku od 6 lat.
W Pleciudze spektakl za grosze zostanie wystawiony w niedzielę, 13 maja, o godz. 11:00. W sobotę, 12 maja, kasa teatru będzie czynna w godz. 11:00-16:00. Jedna osoba będzie mogła nabyć maksymalnie dwa bilety.
W Teatrze Współczesnym natomiast będzie można obejrzeć sztukę „Pijani” w reż. Norberta Rakowskiego. Spektakl na podstawie dramatu Iwana Wyrypajewa składa się z wielu luźno powiązanych ze sobą epizodów, których bohaterowie są zamroczeni, nietrzeźwi, oderwani od rzeczywistości. Dyrektor festiwalu Mark (Arkadiusz Buszko), prostytutka Rosa (Karolina Sawka, którą pamiętamy jako Nel w filmie „W pustyni i w puszczy”), menedżer Gabriel (Konrad Pawicki) i inne postaci poruszają się w alkoholowym korowodzie zwierzeń, idei i kazań. Są śmieszni, irytujący, ale jak mówi Laurenz (Konrad Eleryk), trzeba ich wysłuchać, bo „Bóg rozmawia ze światem przez pijanych”.
„Pijani” w ramach akcji „bilety za grosze” zostaną wystawieni 15 maja o godz. 19:00. W sobotę kasa teatru zaprasza w godz. w godz. 09:00-19:00. Tutaj również jedna osoba będzie mogła kupić maksymalnie dwa promocyjne bilety.
Akcja „bilety za grosze” po raz pierwszy odbyła się w 2015 roku z okazji 250. rocznicy powołania pierwszego polskiego teatru publicznego. Bilety kosztowały wówczas 250 groszy. W zeszłym roku promocyjne bilety można było nabyć za 500 groszy (czyli 5 zł). Ich cena nawiązywała do liczby teatralnych premier wystawionych we wcześniejszym sezonie (było ich dokładnie 530). W tym roku cena 300 gr nawiązuje do wyników specjalnego badania, które w 2017 roku – jako pilotaż – przeprowadził dla Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego profesor Szkoły Głównej Handlowej Rafał Kasprzak. „Za pomocą policzenia efektów bezpośrednich oddziaływania ekonomicznego stale działającej instytucji artystycznej, udowodnione zostało niezbicie, że teatr publiczny się opłaca! Jedna złotówka dotacji generuje przychód w wysokości średnio 3,36 zł dla regionu, w którym teatr stale działa. To bardzo ważna wiadomość dla organizatorów i wszelkich gremiów podejmujących decyzję o finansowaniu teatrów publicznych” - czytamy na stronie akcji.
Pomysłodawcą akcji „bilety za grosze” jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.
Komentarze
1