W 2024 roku specjalistyczny dron monitorujący jakość powietrza przyjrzał się 1528 budynkom w Szczecinie. W 23 przypadkach analiza dymu wydobywającego się z komina skutkowała wizytą patrolu Straży Miejskiej. Jednak tylko trzykrotnie nałożono grzywnę za spalanie śmieci.

Marek Duklanowski, radny Prawa i Sprawiedliwości, poprosił w interpelacji o dane dotyczące kontroli prowadzonych za pomocą specjalistycznego drona, które dotyczą jakości spalanych materiałów w szczecińskich piecach.

W minionym roku trzy wykroczenia, rok wcześniej – jedno

„W 2023 r. przeprowadzono 593 kontrole przesiewowe, ujawniając 1 wykroczenie (grzywna 100 zł). W 2024 r. – 396 kontroli, ujawniając 3 wykroczenia (mandaty – 350 zł)” – poinformował Ryszard Słoka, sekretarz miasta.

Monitoring realizuje zewnętrzna firma – Dronpol Sp. z o.o. W 24 wyznaczonych wcześniej dniach w sezonie grzewczym, dron tej firmy krąży nad obszarami, gdzie zagrożenie zanieczyszczenia powietrza jest największe (uwzględniane są między innymi zgłoszenia mieszkańców).

Dron jest wyposażony w urządzenie analizujące w czasie rzeczywistym stężenie: pyłu zawieszonego PM2,5 i PM10, benzenu (C6H6), formaldehydu (CH2O), chlorowodoru (HCl), dwutlenku siarki (SO2), ozonu (03) i dwutlenku azotu (NO2).

„W sytuacji wykrycia wysokiego stężenia szkodliwych substancji, zwłaszcza PM2,5 i PM10 (wskazujące na nieefektywne spalanie paliw stałych lub spalanie odpadów, np. plastiku, drewna), patrol Straży Miejskiej przeprowadza kontrolę na miejscu i weryfikuje rodzaj spalanego paliwa” – tłumaczy sekretarz Słoka.

Wizyty Straży Miejskiej są również efektem zgłoszeń mieszkańców i własnych obserwacji.

Co dzieje się na ogródkach działkowych?

Radny Duklanowski zwrócił szczególną uwagę na ogródki działkowe. Nie brakuje tam całorocznych mieszkańców, których nie obowiązują regulacje „antykopciuchowe” dotyczące instalacji, pozostaje więc kontrola wykorzystywanych przez nich paliw.

„Czy w sytuacji permanentnego, niezgodnego z prawem, wykorzystywana ogrodów działkowych jako miejsc zamieszkania, zamknięcia obszaru ogrodów na klucz i braku możliwości wejścia przez osoby postronne, oraz braku chyba ostatecznych rozwiązań z jednej strony zachęcających, z drugiej zaś wymuszających respektowanie prawa przez mieszkających nielegalnie zimą «działkowców», czy w takiej sytuacji kontrola ma szansę na jej przeprowadzenie? Ile takich kontroli na ogrodach przeprowadzono?” – zapytał.

„Przeprowadzono 38 kontroli na terenach ROD, jednak ograniczenia dostępu utrudniają pełną weryfikację” – przyznaje sekretarz Słoka.

Przez większość dni w roku Szczecin nie musi narzekać na jakość powietrza.