Szczecińscy politycy prześcigają się w pomysłach jak wesprzeć branżę gastronomiczną, po tym jak dwa miesiące lockdownu odbiły się na jej funkcjonowaniu i płynności finansowej. Konferencje prasowe w tej sprawie zorganizowały zarówno kluby Prawa i Sprawiedliwości, jak i Koalicji Obywatelskiej. W ubiegłym tygodniu na łamach portalu wSzczecinie.pl ukazały się głośne artykuły: o sytuacji na deptaku Bogusława oraz restauratorach szykujących pozew zbiorowy przeciwko rządowi.
PiS chwali rząd za tarczę antykryzysową i krytykuje bierność samorządowców
Radni Prawa i Sprawiedliwości skrytykowali działalność samorządu w kontekście pomagania małym i średnim przedsiębiorcom. Za przykład posłużyła głośna sprawa restauratorów działających na deptaku Bogusława.
– To nie są sieciówki ogólnopolskie czy ogólnoświatowe, tylko nasze lokalne firmy. Rząd wspiera mikroprzedsiębiorców bardzo mocno: zwolnienie z ZUS na trzy miesiące, bezzwrotne pożyczki na poziomie 5 tysięcy złotych. Ogromne rządowe środki zostały uruchomione, a co mamy w ramach samorządu? Prezydent Szczecina w żaden sposób nie pomógł przedsiębiorcom – krytykowała Małgorzata Jacyna-Witt, przewodnicząca klubu radnych PiS w Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego.
Radna skrytykowała także odroczenie płatności za czynsze w lokalach dzierżawionych od miasta, mówiąc, że jest to pomoc, która tylko piętrzy zobowiązania przedsiębiorców. Politycy PiS zwrócili także uwagę na problemy galerii handlowych. Według Małgorzaty Jacyny-Witt miasto powinno „przechwycić” handlowców, którzy rezygnują z prowadzenia działalności w galeriach i namówić ich do prowadzenia biznesu na ulicach Szczecina: – Miasto zaczęłoby żyć, obecnie centrum jest zabite przez galerie.
Politycy PiS oczekują od miasta zwolnienia przedsiębiorców z opłat dzierżawnych oraz umożliwienia prowadzenia lokalom gastronomicznym ogródków za symboliczną opłatę.
Więcej przestrzeni dla gastronomii w centrum? Pomysł Koalicji Obywatelskiej
Konferencję w podobnym temacie w poniedziałek zorganizowała Koalicja Obywatelska. Radni przygotowali interpelację, która ma zostać wysłana do prezydenta Piotra Krzystka.
– Funkcjonowanie w nowym rygorze sanitarnym chociaż pozwala na obsługiwanie klientów na miejscu, to ogranicza liczbę stolików i klientów w lokalu. Dlatego możliwość wykorzystania przestrzeni przed lokalami dla wielu firm będzie niezbędnym ratunkiem. Jako samorząd powinniśmy pomóc naszym lokalnym przedsiębiorcom w tych nadzwyczajnych okolicznościach. Zarówno w przypadku czynszu za lokale dzierżawione z zasobów miasta, jak i opłat z tytułu zajmowania przestrzeni miejskiej pod ogródki gastronomiczne – mówi Przemysław Słowik z Koalicji Obywatelskiej.
Radni KO chcą także zwiększenia przestrzeni publicznej pod lokale gastronomiczne.
– Idealnym przykładem jest al. Jana Pawła II na odcinku od pl. Grunwaldzkiego do pl. Lotników. Przedsiębiorcy działający na tym krótkim odcinku wystosowali postulat o udostępnienie chodników przed ich lokalami. W tej chwili chodniki te są w 2/3 zajęte przez parkujące auta – mówi radny Patryk Jaskulski.
Samorządowcy KO zaproponowali również kilka rozwiązań komunikacyjnych, które mają trafić na biurko Piotra Krzystka.
Wariant A
Czasowe zamknięcie przejazdu dla aut przez al. Jana Pawła II na odcinku od pl. Grunwaldzkiego do pl. Lotników (w kierunku do pl. Lotników). Udostępnienie całej przestrzeni chodnika i jezdni pod działalność gastronomiczną (pole żółte), z zachowaniem ciągów pieszych oraz jednego pasa ruchu umożliwiającego dojazd do podwórek dla mieszkańców na odcinku od pl. Grunwaldzkiego do nr 49. Od numeru 49 do 46 pozostawienie miejsc parkingowych wzdłuż linii chodnika (parkowanie równoległe) dla mieszkańców.
Na przeciwległej nitce al. Jana Pawła II reorganizacja ruchu tak aby mógł się tam odbywać ruch aut w obu kierunkach (pole zielone).
Wariant B
Czasowa redukcja miejsc parkingowych przy al. Jana Pawła II na odcinku od pl. Grunwaldzkiego do nr 49. Wprowadzenie ograniczenia prędkości do 30 km/h, oraz pozostawienie jednego pasa ruchu (lewego) dla ruchu aut. Pozyskaną w ten sposób wolną przestrzeń chodnika i ulicy udostępnić pod działalność gastronomiczną (pole żółte) z zachowaniem ciągów pieszych.
Wariant C
Czasowa zmiana organizacji miejsc parkingowych i sposobu parkowania przy al. Jana Pawła II na odcinku od pl. Grunwaldzkiego do nr 49. Zamiana prawego pasa ruchu na miejsca postojowe z parkowaniem równoległym (pole niebieskie). Pozyskaną w ten sposób wolną przestrzeń chodnika udostępnić pod działalność gastronomiczną.
Komentarze
24