– Dzisiaj będzie w porządku, a za kilka miesięcy może być niekontrolowany wzrost cen ciepła. Dlatego apelujemy do wszystkich radnych Szczecina, aby nie podejmowali tak zgubnej decyzji – mówi Mieczysław Jurek, przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Pomorza Zachodniego. Rada Miasta we wtorek zadecyduje, czy Szczecin zainwestuje w spółkę New Cogen (większość akcji będzie należeć do niemieckiego koncernu E.ON), która ma zbudować nową instalację zasilaną paliwem gazowym w Ciepłowni Rejonowej „Dąbska”.


Związkowcy i przedstawiciele elektrociepłowni PGE: „To niesie za sobą niebezpieczeństwo”

Najgłośniej przeciwko inwestycji protestują osoby związane ze szczecińskimi elektrociepłowniami należącymi do PGE: na Pomorzanach i przy ul. Gdańskiej. Tłumaczą, że budowa nowego źródła ciepła w zarządzanej przez Szczecińską Energetykę Cieplną (większość akcji też ma niemiecki E.ON) ciepłowni „Dąbska” oznacza dla nich i mieszkańców duże problemy.

– To niesie za sobą niebezpieczeństwo wyłączenia, którejś z tych elektrowni. A to będzie stanowiło poważne zagrożenie dla komfortu cieplnego szczecinian, gdyż tego źródła tak szybko się nie zastąpi – mówił podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Jarosław Grudziński, główny inżynier Elektrociepłowni Szczecin przy ul. Gdańskiej.

– Chcemy poinformować społeczeństwo Szczecina i regionu, że mamy sytuację, w której możemy utracić kilkaset miejsc pracy – dodawał przewodniczący Jurek.

Przeciwko inwestycji w spółkę New Cogen na pewno zagłosują radni Prawa i Sprawiedliwości. Powtarzają zarzuty o możliwości podwyżki cen ciepła i zamknięciu jednej z elektrowni PGE. Nie podoba im się również dokapitalizowanie kwotą 6 milionów (by objąć 33% udziałów) spółki z przeważającym kapitałem niemieckim.

Miasto: „Szczecin zyska nowe, ekologiczne źródło ciepła i energii elektrycznej”

Urzędnicy Rady Miasta nie zgadzają się z tymi zarzutami, widząc w nich próbę przerzucenia na magistrat problemów spółki PGE z pogotowiem strajkowym w Dolnej Odrze. Podkreślają, że projektowana przy ul. Dąbskiej instalacja zdobyła dofinansowanie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska oraz ma poparcie Ministerstwa Klimatu. Celem jej budowy ma być wprowadzenie rozwiązań ekologicznych.

„Dzięki inwestycji spółki New Cogen Szczecin zyska nowe, ekologiczne źródło ciepła i energii elektrycznej. Zmniejszy się tym samym ilość węgla kamiennego używanego do wytworzenia ciepła dla naszego miasta. Działanie to jest zgodne z obowiązującą strategią zrównoważonego rozwoju Szczecina, która kładzie duży nacisk na inwestycje proekologiczne” – czytamy w komentarzu magistratu.

Objęcie akcji w New Cogen na pewno poprą więc radni prezydenckiego klubu Bezpartyjnych. Pozytywnie o tej inicjatywie wypowiadają się też radni Koalicji Obywatelskiej. To wystarczająca większość.