Zbadano 50 stron internetowych szkół wyższych z całej Polski pod kątem kątem dostosowania ich dla osób z różnymi ograniczeniami. Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie znalazł się na pierwszym miejscu wśród najlepszych uczelni w Polsce pod względem dostępności cyfrowej.
„Raport dostępności cyfrowej uczelni wyższych w Polsce” powstał na podstawie badania stron internetowych 50 szkół wyższych, które przeprowadzono na początku 2021 roku. Wśród 16 kryteriów ujęto m.in.: kontrolę odtwarzania dźwięku, kontrast, zawartość nietekstową, tytuł strony oraz jej język. W pierwszej edycji raportu o dostępności uczelni wyższych najlepiej wypadł Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie.
– Nasza uczelnia od lat dba o dostosowanie serwisu zut.edu.pl do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, starszych oraz narażonych na wykluczenie cyfrowe. Byliśmy trzykrotnie nagradzani w prestiżowym konkursie „Strona Internetowa bez Barier”, w roku 2017, 2018 oraz 2019. Dwa lata temu znaleźliśmy się w gronie sygnatariuszy partnerstwa na rzecz dostępności w programie „Dostępność Plus” – mówi Mateusz Lipka, rzecznik prasowy ZUT. – Od kilku lat prowadzimy cykliczne szkolenia dla pracowników z redagowania stron internetowych, tworzenia dostępnych e-dokumentów oraz materiałów dydaktycznych przygotowania deklaracji dostępności.
„Cieszę się, że po raz kolejny strony internetowe ZUT przynoszą chlubę naszej uczelni”
Dostępność to dostosowywanie produktów, usług (nie tylko tych o charakterze cyfrowym) oraz przestrzeni tak, aby mogła z nich korzystać jak największa liczba osób, również osób z ograniczeniami – stałymi, tymczasowymi lub sytuacyjnymi. Autorzy badania podkreślają, że żadna z uczelni niepublicznych nie posiadała deklaracji dostępności, z kolei wśród uczelni publicznych aż 30 taką deklarację posiada.
– Od kilku lat dostępność cyfrowa jest moim zainteresowaniem oraz pasją. Doskonale wiem, że ważna jest dla wszystkich – nie tylko dla osób z niepełnosprawnościami. Na co dzień staram się motywować pracowników ZUT do uwzględniania jej w swoich działaniach. Prowadzę szkolenia z zakresu dostępności cyfrowej. Dostępność cyfrowa jest procesem i wymaga solidnego zaangażowania. Cieszę się, że po raz kolejny strony internetowe ZUT przynoszą chlubę naszej uczelni – mówi Anna Czekalska, pełnomocnik rektora ds. dostępności cyfrowej.
W pierwszej dziesiątce zestawienia znalazły się również: Politechnika Gdańska, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza, Uniwersytet Gdański, Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Politechnika Poznańska, Uniwersytet Śląski w Katowicach oraz Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Komentarze
5