Otwarcie Teatru Letniego w Szczecinie to kilka dni z ciekawymi wydarzeniami. Na początek (w piątek, 29 lipca) zaplanowano widowisko muzyczne „Lorem Ipsum Show”, które będzie połączeniem różnych styli muzycznych, od hip-hopu przez synth-pop, r&b, dubstep, z domieszką klasyki w wykonaniu Baltic Neopolis Quartet, a zarazem wariacją na temat tożsamości, swobodną interpretacją stanu miasta i kondycji człowieka. Jakich wykonawców jeszcze zobaczymy?


Wystąpią znani szczecińscy aktorzy i soliści

„Lorem Ipsum Show” wystartuje na nowej scenie Teatru Letniego tuż po koncertach grup Voodoospad, Duxius i Parasoul. Wśród solistów, których zobaczymy tego wieczoru, są m.in. Maja Koterba, Alicja Kruk, Edyta Rogowska, Marta Uszko, Magdalena Wrani-Stachowska, Damian Rybicki, Konrad Słoka i Damian Ukeje, który wykona utwór „Carnegie Hall” Olka Różanka.

Starannie przygotowana próba

– Aktorów, których zaprosiłem do udziału, cenię za umiejętności interpretacyjne i gotowość emocjonalną do stawienia czoła piosenkom zupełnie premierowym, które same w sobie też będą próbą i czymś dla widza zupełnie nowym – mówi pomysłodawca całego przedsięwzięcia, Olek Różanek. – Przewrotnie trzymam się zdania, że będziemy mieć do czynienia ze starannie przygotowaną generalną próbą obiektu, a w takiej definicji mieści się zarówno spektakl, koncert, jak i show. Chcę jednak uniknąć teatralnej formy i widzom zostawić interpretację tego artystycznego wydarzenia – dodaje.

Udało się zebrać znakomite towarzystwo

Podczas koncertu na scenie wystąpi 25 artystów. Kierownikiem muzycznym całości jest Borys Sawaszkiewicz, znany m.in. z zespołu Chango i grupy Piotra Cugowskiego. Wśród muzyków, którzy pod jego kuratelą zilustrują dźwiękiem ten show, znaleźli się m.in.: Emilia Goch oraz Baltic Neopolis Quartet, Krzysztof Baranowski, Jarosław Chilkiewicz, Wojciech Wójcicki, Maciej Kazuba, Tomasz Jóźwiak i  Szymon Drabkowski. Wśród wokalistów jest też Łukasz Drapała, znany głównie z zespołu Chemia.

– Z Olkiem Różankiem znam się od początku swojej drogi muzycznej, bo Szczecin był jednym z pierwszych miast, w których muzykowałem. Zaproponował mi bardzo ciekawy utwór ze świetnym tekstem, tj. „Dizla klekot”. Zaproszenie na koncert to dla mnie wielki zaszczyt również dzięki znakomitemu towarzystwu, które udało mu się na to wydarzenie zebrać. Będzie tam kilkoro moich przyjaciół, więc będzie to bardzo dobry wieczór – mówi o swojej roli w tym programie.

Komentarz do kondycji współczesnego człowieka

– W warstwie tekstowej pojawi się całe spektrum zagadnień stanowiących komentarz do kondycji współczesnego człowieka. Każda z piosenek będzie słowno-muzyczną pigułką, pełną nie tylko informacji, ale też płynących z niej refleksji. Tematyka jest dość szeroka, począwszy od uzależnienia od telefonów komórkowych i social mediów, poprzez miłość do miasta i ludzi, aż po znieczulenie na wojnę i związany z nią cynizm – mówi Różanek. – Całość zostanie powiązana głosem z offu, który połączy dramaturgicznie poszczególne utwory, przypominając również nieznane wątki z historii naszego miasta, wyszukane przez Przemka Głowę – uzupełnia.

Opowieść o tożsamości miasta

Nazwa wydarzenia to początek tekstu stosowanego do demonstracji krojów pisma (czcionek oraz fontów), jak i kompozycji treści strony. Po raz pierwszy został on użyty przez nieznanego drukarza w XVI wieku.

– Nie zawsze to był tekst demonstracyjny jedynie, ale stanowił kiedyś fragment traktatu filozoficznego o dobru i złu autorstwa Cycerona, dopóki nie został pocięty na skrawki, wręcz amputowany i odarty z pierwotnego znaczenia, by służyć dziś innym, praktycznym celom. I właśnie na tym lapsusie, w odniesieniu do współczesności, chcę oprzeć swoją opowieść o mieście, które – jak ten traktat – niejednokrotnie i w wyniku zawirowań historycznych traciło swoją tożsamość i budowało ją od nowa.

Olek Różanek nie tylko reżyseruje to wydarzenie, ale oczywiście także zaśpiewa swoje teksty. Choć ma już na koncie bardzo wiele doświadczeń artystycznych, zarówno teatralnych, jak i  muzycznych, to jednak niewątpliwie ów wieczór będzie dla niego bardzo szczególny.  

Idealna okazja do rozliczeń

– Chcę poprzez ten show także rozprawić się z moim osobistym stosunkiem do miejsca, w którym żyję oraz do jego wyciętych, zagubionych bądź zniszczonych bezpowrotnie kart. Przebudowa i otwarcie Teatru Letniego to idealna okazja ku temu, bo mnie też interesuje dopisywanie nowych rozdziałów, a nie usuwanie tych już napisanych. Dziękuję organizatorom Dni Otwartych Teatru Letniego, czyli Miastu Szczecin i Szczecińskiej Agencji Artystycznej, za zaproszenie mnie do przygotowania tej uroczystości i za zaufanie mojej twórczej intuicji – podsumowuje artysta.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. „Lorem Ipsum Show” rozpocznie się w piątek, 29 lipca, dokładnie o godzinie 21:00.