Nowe znajomości, szanse na podróże po całym świecie oraz ogrom emocji – to tylko ułamek tego, co daje Chór Politechniki Morskiej. Właśnie trwa nabór nowych członków zespołu. W czwartek ostatnie przesłuchania.
Chór Politechniki Morskiej w Szczecinie pod dyrekcją Sylwii Fabiańczyk-Makuch poszukuje nowych członków.
– Zapraszamy wszystkie osoby, które czują pasję do muzyki i chcą się sprawdzić – mówi Fabiańczyk-Makuch. – Niektórzy nawet nie zdają sobie sprawy, że mają talent.
Mile widziane jest doświadczenie, np. ukończenie szkoły muzycznej pierwszego stopnia lub wcześniejsze przygody z chórem, ale ich brak nie jest żadną dyskwalifikacją. Liczą się przede wszystkim miłość do muzyki, zapał oraz odrobina czasu wolnego.
– Jesteśmy zespołem akademickim, więc staramy się stosować ograniczenia wiekowe. Tak że zapraszamy osoby do 45. roku życia ze wszystkich szkół wyższych oraz dorosłych, którzy już nie mają statusu studenta – zachęca dyrygentka. – Jak wygląda takie przesłuchanie? Trzeba zaśpiewać a capella wybrany przez siebie kawałek utworu, najlepiej żeby był dopasowany głosowo i do własnych preferencji. Potem sprawdzam skalę i umiejętności typowo muzyczne.
Zalet jest bardzo wiele. „Tworzymy przyjaźnie na całe życie”
Chór Politechniki Morskiej – jak mówi jego dyrygentka – jest nietypowy, inny niż wszystkie. Członkowie zespołu nawiązują bliskie relacje, czują się w swoim towarzystwie jak rodzina.
– Spotykamy się po pracy, tworzymy przyjaźnie na całe życie – zapewnia Fabiańczyk-Makuch.
Działalność chóru jest bardzo różnorodna. Zespół często eksperymentuje, łącząc klasyczne brzmienia chóralne z rozmaitymi stylami muzycznymi i próbuje odczarować stereotypowe postrzeganie chóru. Oprócz występów koncertowych – zarówno kameralnych, jak i przed wielotysięczną publicznością – ważnym elementem działalności chóru jest nagrywanie teledysków. Ostatnia produkcja „Dziwny jest ten świat” z Darią Psekho odbiła się szerokim echem w całej Polsce – utwór został wykonany podczas wielkiego koncertu charytatywnego „Razem z Ukrainą” w łódzkiej Atlas Arenie.
Chór Politechniki Morskiej tworzy także wyjątkowy projekt „Wspólne Brzmienia”, który łączy muzykę chóralną z innymi gatunkami i ukazują ją w zupełnie innym świetle. W projekcie uczestniczyli m.in. tacy artyści jak Fisz Emade Tworzywo, Artur Andrus, Kuba Badach, Kayah, zespół Kroke, kabaret Grupa MoCarta, Ireneusz Krosny czy też chóry z Ameryki Łacińskiej. Tegoroczna odsłona odbędzie się już 24 października. Tym razem na jednej scenie Chór Politechniki Morskiej wystąpi z Tomaszem Organkiem, którego twórczość uznawana jest za jedno z największych objawień na polskiej rockowej scenie ostatnich lat. Bilety są jeszcze dostępne.
Chór Politechniki Morskiej podróżuje po całym świecie. Zawitał w Japonii, Kanadzie, na Tajwanie i w wielu europejskich krajach.
Casting ostatniej szansy… Jednak można się dogadać
Najbliższe – i zarazem ostatnie – przesłuchanie już jutro, 13 października, w godz. 16-18 w Sali Senatu w gmachu Politechniki Morskiej przy Wałach Chrobrego 2.
– Jeżeli ktoś jest przeziębiony, trudno będzie mu pokazać walory głosowe, dlatego prosimy do nas napisać na Messengerze, jest szansa na dogadanie kolejnych terminów – zapewnia Fabiańczyk-Makuch.
Szczegółowe informacje o naborze można znaleźć na Facebooku Chóru Politechniki Morskiej: https://www.facebook.com/events/602189601555722/602317848209564/
Komentarze
0